Ważne

Minister Zdrowia: Za tydzień tysiąc zarażonych

“Obecnie zarażone są 44 osoby w Polsce. Przyrost jest taki, jak się spodziewaliśmy. Niedługo będziemy mieli 100 osób, a za tydzień, może dłużej, dojdziemy do tysiąca. Największy przyrost zarażonych przewidujemy na koniec przyszłego tygodnia, ewentualnie początek następnego. wszystkie 13 nowych przypadków to “osoby, które miały duże ryzyko zarażenia” – powiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia wspomniał też o testach i przygotowaniu Polski pod względem sprzętu medycznego. Jak podkreślił, w kraju mamy już ponad kilkadziesiąt tysięcy testów na koronawirusa. W jego opinii testów jest wystarczająco dużo i nie potrzebujemy ich więcej. W Polsce mamy też ponad 10 tysięcy respiratorów. Kupujemy ich jeszcze więcej, ale obecnie to towar, który państwa wyrywają sobie rękami i zębami.

Minister zaapelował też do seniorów w kwestii uczestnictwa we mszach świętych, by korzystać z formy mszy w radio i telewizji. W kościołach średnia wieku jest wyższa niż populacji. Komunię, co podkreślił abp Gądecki można przyjąć duchowo – podkreślił Szumowski. Dodał też, że obecna sytuacja to czas do rozwagi dla polskich biskupów. “Powinni pochylić się nad tą sytuacją. Wiem, że zalecono by mszy było więcej, co ma pomóc w rozrzedzeniu społeczeństwa. Jeżeli to nie zadziała, będziemy musieli pomyśleć nad bardziej radykalnymi środkami”

Minister zdrowia powiedział, iz obecne wykupywanie towarów w sklepach nie jest konieczne. W Polsce nie brakuje towarów, nie wstrzymano też produkcji, a większe ryzyko zarażenia istnieje poprzez stanie w kilkugodzinnych kolejkach, niż zamówieniu zakupów przez internet.

Udostępnij przez: