Ważne

LOT do domu

„Wprowadzone przez nas ograniczenia tworzą bardzo trudne sytuacje, szczególnie dla osób, które są poza granicami. My zamykamy granice dla wirusa, jednocześnie chcemy, by nasi obywatele mogli wrócić do kraju” – mówił Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Premier przekazał, że zorganizowany zostanie powrót do domu m.in. dla Polaków, którzy utknęli na wakacjach w najdalszych zakątkach świata. Rusza akcja #LotDoDomu.

„Odbędą się zaplanowane loty czarterowe do kraju oraz zostaną zorganizowane dodatkowe loty PLL LOT w ramach operacji #LotDoDomu. Będzie to dotyczyć Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Irlandii, Cypru oraz Malty” – oznajmił.

Jak zaznaczył, dla innych obywateli, którzy znajdują się w mniej popularnych krajach będą przygotowane na stronach PLL LOT dodatkowe loty czarterowe.

Cudzoziemcy, którzy są małżonkami, dziećmi Polaków, mają Kartę Polaka, posiadają pozwolenie na pracę bądź prawo pobytu w Polsce, będą mogli wrócić do kraju na takich zasadach, jak obywatele.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował jednocześnie za dotychczasową rozwagę i spokój rodaków.

„Z dumą i wzruszeniem obserwuję, jak jesteśmy odpowiedzialni. Mam nadzieję, że dzięki temu przebieg epidemii będzie łagodniejszy” – powiedział.

Od niedzieli zostały zamknięte granice Polski dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską. Granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami), a wracający Polacy będą musieli poddać się kwarantannie.

Żeby powrócić do Polski specjalnymi lotami organizowanymi przez PLL LOT, podróżujący będą musieli kupić bilety samodzielnie. Zapłacą za nie zryczałtowaną stawkę. Jej wysokość zależy od kierunku, z którego realizowany będzie przelot. Pozostałe środki dopłaci polski rząd.

Udostępnij przez:

Portal Wiedzy Eksperckiej Odpowiedzialnego Rozwoju zajmuje się analizą zjawisk społeczno-gospodarczych w kontekście odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju Polski.