Ważne

Polska odzyskuje 1,5 mld USD z Rosji

30 marca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) uzyskał informację o wyroku końcowym sporu arbitrażowego z rosyjskim Gazpromem o cenę dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego. Szacuje, że retroaktywna obniżka ceny zmusi Gazprom do zwrotu ponad 6 miliardów złotych (około 1,5 mld dolarów) za okres od pierwszego listopada 2014 roku do 29 lutego 2020 roku. Jak poinformował na speckjalnej konferencji prezes PGNiG Jerzy Kwieciński: “Mamy do przekazania bardzo dobrą wiadomość dla PGNiG i wszystkich Polaków. Po ponad pięciu latach PGNiG wygrywa spór cenowy z Gazpromem. Ten spór zaczął się w listopadzie 2014 roku, a dzisiaj sąd arbitrażowy w Sztokholmie wydał wyrok, który jest bardzo pozytywny dla nas. Sąd przyznał nam rację, że ceny po których płaciliśmy za gaz rosyjski w ramach umowy jamalskiej były za wysokie i nierynkowe. To oznacza, że nasza firma będzie mogła retroaktywnie uzyskać około 1,5 mld dolarów, czyli oznacza to nieco ponad 6 mld zł zwrotu za gaz nadpłacony w ostatnich latach”.

Prezes Kwieciński zapowiedział przy tym, iż “nadal będziemy kontynuować działania mające na celu pełną dywersyfikację dostaw gazu do Polski i pełne uniezależnienie się od gazu rosyjskiego”. Podziękował poprzedniemu zarządowi Piotra Woźniaka i Macieja Woźniaka, którzy pracowali na wynik arbitrażu razem z „armią prawników” i dodawał:

“Ta cena była bardzo niekorzystnie kształtowana dla nas i była silnie powiązana z ceną ropy. Teraz jest znacząco powiązana z cenami gazu, a także cenami gazu na rynku europejskim. Jest rynkowa i dużo bardziej zbliżona do ceny, którą oferowaliśmy naszym odbiorcom. Cała strata była dotąd po naszej stronie. Cena, po której będziemy teraz kupować gaz od Rosjan, od Gazpromu, będzie znacznie bliższa cenom rynkowym. Dzięki wyrokowi zyskamy jako firma mając więcej pieniędzy na inwestycję i rozwój, a więc nasza sytuacja finansowa będzie lepsza.

Ta cena dotyczy okresu od listopada 2014 roku do końca lutego tego roku. Już począwszy od tego momentu będziemy płacili Gazpromowi nowe ceny wyznaczone w oparciu o wyrok. Nasi odbiorcy płacą ceny kształtowane w oparciu o rynek europejski i naszą giełdę energii. Wyrok nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny dla naszych odbiorców.

Na początku 2014 roku podjęliśmy jako PGNiG próbę negocjacji niekorzystnych cen Gazpromu. Te negocjacje skończyły się fiaskiem, w związku z tym nasza firma formalnie wystąpiła do arbitrażu. Ten wyrok kończy spór cenowy. Wyrok dotyczy formuły cenowej. Nie reguluje innych spraw proceduralnych. W związku z tym formalnie będziemy się domagali od Gazpromu zwrotu nadpłaconej kwoty 1,5 mld dolarów.”

Udostępnij przez: