Ważne

Nadciąga kryzys jakiego nie widziano

„Sytuacja, przed którą stajemy to sytuacja bezprecedensowa – powiedział podczas wczorajszej debaty w Senacie nad “Tarczą Antykryzysową” premier Mateusz Morawiecki –  Rozpoczyna się kryzys o charakterze globalnym, który przeora całą gospodarkę światową, europejską i polską. Stoimy wobec wyzwań, przed którymi nasi poprzednicy nie stawali. Ten kryzys, który się zbliża ma charakter specyficzny (…) On nie dotyczy strony tylko podażowej bądź popytowej. Często ekonomiści określają to albo jako asymetryczny szok popytowy, albo kryzys surowcowy, albo kryzys finansów publicznych jak w 2011 i 2012, albo kryzys sektora finansowego jak w 2007-08. Obecny kryzys jest zupełnie inny, ponieważ w niespodziewany dla kogokolwiek sposób dotknął bardzo głęboko samej tkanki gospodarczej; dotyczy zarówno przedsiębiorców jak i obywateli, samorządów, budżetów państw i organizacji międzynarodowych, wszystkich w jednakowym stopniu”.

Według prognoz, przedstawionych w Senacie przez premiera Mateusza Morawieckiego, “Recesja w Niemczech wyniesie nawet minus 10 procent, a w USA – minus 16 procent.To jest nieporównywalne z czymkolwiek, przynajmniej od 1930 roku – podkreślił premier. “Światowa gospodarka, która jest w stanie zamrożenia, sparaliżowania, a nasza również uległa zamrożeniu, w ślad za rygorami sanitarno-epidemiologicznymi – ona musi z tego stanu względnego uśpienia być gotowa do powrotu na ścieżkę wzrostu tak szybko, jak to możliwe. Kiedy ten kryzys zdrowotny przekształca się na naszych oczach w kryzys gospodarczy, gospodarczo-społeczny, ważne jest to, żeby zapewnić maksymalne możliwe dla budżetu, a minimalne konieczne dla przedsiębiorców i pracowników mechanizmy przetrwania i odbudowy ich potencjału ekonomicznego”.

Recesja w Niemczech i USA

Premier Morawiecki podał również, że prognozy dla gospodarki niemieckiej wykazują, że jej recesja wyniesie prawdopodobnie -5 lub -10 proc. – W takiej recesji ja nie pamiętam, żeby była niemiecka gospodarka. Niemcy są głównym partnerem Polski, do których trafia 27 proc. polskich eksportowanych produktów i usług.

Z kolei “W Stanach Zjednoczonych, gdzie, jak podał, mówi się, że w drugim kwartale może sięgnąć średnio -16 proc. To recesja o charakterze nieporównywalnym z czymkolwiek od przynajmniej roku 1929, 1930. O zasiłek dla bezrobotnych zgłosiło się w USA 3,4 mln obywateli. Poprzedni rekord był w 1982 roku, gdy było to 800 tysięcy ludzi, czyli ponad cztery razy mniej.”

Premier wskazał także, iż “prognozy na ten i przyszły rok dla gospodarki m.in. Włoch i Hiszpanii są dramatyczne. W przypadku, jeżeli 80 procent naszego eksportu idzie do tych krajów, do Europy Zachodniej, możemy sobie wyobrazić, co to oznacza dla polskich eksporterów, a to jest około 45 procent polskiego PKB”. Ocenił jednocześnie, że “ten kryzys ma charakterystyczną specyfikę. Poszarpał już i niestety z każdym dniem niczym rak toczy coraz bardziej struktury gospodarcze, rwie łańcuchy dostaw, produkcji, linie technologiczne. Po prostu niszczy to, co przedsiębiorcy z mozołem budowali w różnych krajach świata przez lata”.

Udostępnij przez: