Polska

Raport Google o światowych zachowaniach czasu pandemi

Google opublikował raport pt. “COVID-19 Community Mobility Report” obrazujący jak zmieniło się zachowanie poszczególnych narodów w związku z trwająca pandemią koronawirusa. Zawarto w nim również informacje o Polakach. Wynika z nich, iż Polacy są bardzo odpowiedzialni i na tle innych narodów i państw wypadamy bardzo dobrze.

Cały raport dotyczy 131 państw. Google zebrał dane od 16 lutego do 28 marca 2020 roku. Zostały opracowane głównie na podstawie lokalizacji z Google Maps. Wartości bazowe, czyli średnia została wyliczona na podstawie danych z okresu od 5 stycznia do 6 lutego 2020 roku. Raport przedstawia informacje sprzed kilku tygodni, ponieważ opracowanie go było bardzo czasochłonne. Dane zebrano jedynie z urządzeń, które mają włączoną historię lokalizacji Google. W dowolnej chwili można ją wyłączyć, a także usunąć wcześniej zapisane dane z chmury. Część dotycząca Polski została opracowana dość szczegółowo z podziałem na poszczególne województwa. Google przeanalizował m.in. zmiany w odwiedzaniu przez Polaków konkretnych lokalizacji i podzielił je na 6 sekcji.

  • Retail & recreation – miejsca rozrywkowe jak restauracje, kawiarnie, kina, centra handlowe czy obiekty kulturowe
  • Grocery & pharmacy –  sklepy spożywcze i apteki
  • Parks – parki miejskie, plaże, parki narodowe
  • Transit stations – transport publiczny
  • Workplaces – miejsca pracy
  • Residential – domy

Pierwsze spadki w odwiedzaniu miejsc publicznych widać w Polsce w okolicach 10 marca. To spadek o 59 proc. w stosunku do wartości wyjściowej, czyli średniej w przypadku sklepów i aptek.

image

Z raportu wyraźnie widać, że Polacy dużo rzadziej wychodzą z domów. Około 8 marca widać natomiast znaczny skok w odwiedzaniu sklepów, aptek oraz centr handlowych. To te kilka dni, kiedy Polacy robili zapasy, a półki w supermarketach były praktycznie ogołocone. Zaledwie 13 proc. częściej siedzimy w domach – wynika z raportu Google

image

Do pracy Polacy jeżdżą 36 proc. rzadziej. W korzystaniu z komunikacji miejskiej odnotowano spadek o 71 proc.  Z pewną dozą ostrożności można podchodzić do danych z kategorii “workplace”, gdyż mogą być one zaniżone z uwagi na fakt, iż część z Polaków straciła pracę w centrach handlowych, restauracjach czy punktach usługowych, a Google może zliczać odwiedzanie tych miejsc w statystykach “Retail & recreation” wliczając pracowników.

Jak Polska wypada na tle innych państw

Polacy są jednak zdyscyplinowani wychodzą znacznie rzadziej i zostają w domach. Na tle innych państw zmagających się z pandemią koronawirusa – w porównaniu np. Wielką Brytanią, Niemcami oraz Stanami Zjednoczonymi – wygląda, że  jest całkiem nieźle. 

image

Przykład Stanów Zjedoczonych dpokazuje, jak ignorowanie zagrożenia i wychodzenie z domu mogło przełożyć się na rozwój pandemii. W USA potwierdzono dotychczas ponad 311 tysięcy przypadków. To prawie 1/4 wszystkich zachorowań na COVID-19 na świecie.

Wszystkie raporty COVID-19 Community Mobility Report znajdziecie TU. Interesujące was państwo możecie wyszukać wpisując jego nazwę w języku angielskim.

Cały raport o Polsce w j. angielskim: TU

Udostępnij przez: