Ważne

Jesteśmy na początku walki z zarazą

Premier Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat epidemi koronowirusa w Polsce. Powiedział m.in.: “Musimy walczyć z epidemią i budować nowy model życia gospodarczego… Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami :w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań, a w szczególności wypłaszczać krzywą zachorowań…

Staramy się czerpać wiedzę z różnych analiz. Spodziewamy się, że szczyt zachorowań jest przed nami, gdzieś w maju, czerwcu. Chcemy do tego czasu ograniczyć liczbę zachorowań. Amerykanie uważają, że szczyt zachorowań u nich nastąpi w kwietniu. My tego nie wiemy.

Podchodzimy do sytuacji z ogromną pokorą jeszcze z jednego względu. Otóż nikt na świecie nie jaki będzie dalszy przebieg koronawirusa. Czy epidemia będzie trwała do czerwca, do sierpnia, czy będzie nawrót jesienią mały, duży, czy nie będzie wcale, czy zimą będzie koronawirus, czy szczepionka będzie wynaleziona w grudniu, czy może w lutym przyszłego roku. To wszystko powoduje, że musimy starać się ograniczać rozprzestrzenianie tej epidemii, jednocześnie starając się przywraca wiele form życia gospodarczego.

Wśród problemów, pierwszy o którym powiem, to kwestia sprzętu. Dostępny sprzęt ochrony osobistej to bardzo ważny aspekt walki z koronawirusem. Dzisiaj mamy tego sprzętu cały czas jeszcze za mało, ale staramy się pozyskać go ze wszystkich kierunków świata i staramy się również odtworzyć produkcję krajową. W tym momencie warto z całą pewnością podkreślić, że my jesteśmy przekonani iż odtworzenie produkcji krajowej maseczek, fartuchów ochronnych, w przyszłości może też zaawansowanych sprzętów pomoże także w przyszłości w walce z koronawirusem

Gotowe są zapasy na kolejne tygodnie. Przygotowujemy się na dłuższą walkę z epidemią. Już teraz do laboratoriów trafiło 150 tys. testów. Przeprowadzamy dziennie 6-7 tys. testów. Za parę dni będzie to 8-9 tys. Te państwa, które były na takim etapie jak teraz Polska, testowały o wiele mniej osób na milion mieszkańców. Chcę podkreślić, że te państwa, które były na takim etapie jak teraz Polska, testowały o wiele mniej osób na milion mieszkańców, a zapas testów jest “ogromny. Ta liczba testów pozwala nam wykrywać więcej przypadków, niż w innych państwach, gdy te były na tym samym poziomie pandemii

Kryzys jest zupełnie nietypowy, bo uderza w stronę popytową i podażową wszystkich gospodarek. To jest tragizm, z którym się mierzymy… UE musi zbudować bardzo odważny pakiet, musimy wrócić do wielu pomysłów. Te wpływy do budżetu mogą spowodować, że zwiększy się on o dziesiątki miliardów rocznie na walką z wirusem…. Sytuacja w Europie powoduje, że mamy w sobie wiele niepokoju.

Głos Polski jest jednoznaczny. Potrzebujemy nowych środków z UE. Rozmawiałem o tym z przewodniczącą UE. Polska jest gotowa uczestniczyć w programach gwarancyjnych. Mierzymy się z sytuacją dramatyczną. Jest kilka krajów, które przekroczyły 100 tys. zachorowań. Spowalniamy przyrost zachorowań w porównaniu do tego, co dzieje się w Europie Zachodniej.

Unia Europejska musi zbudować bardzo odważny pakiet, musimy wrócić do pomysłów takich jak, podatek cyfrowy, podatek od śladu węglowego, czy unikalnego pomysłu Grupy Wyszehradzkiej, czyli podatku od wielkich korporacji. Te wpływy do budżetu UE mogą spowodować, że zwiększy się on o dziesiątki miliardów rocznie na walką z koronawirusem.

Chcemy, by świat istniał bez rajów podatkowych. To wielkie polskie wezwanie. Chcę powiedzieć: koniec z rajami podatkowymi! Polska mówi o tym, od kilku lat. Raje podatkowe są wielkim ubytkiem środków dla wielu krajów. Stoimy przed ogromną niewiadomą. Pandemia wpływa w ogromnym stopniu na gospodarkę całego świata. Kryzys jest zupełnie nietypowy, bo uderza w stronę popytową i podażową wszystkich gospodarek. To jest tragizm, z którym się mierzymy.

Jeśli nadal będziemy podchodzili z żelazną dyscypliną, będziemy tak dobrze jak do tej pory przestrzegali kwarantanny, to jestem przekonany, że poradzimy sobie lepiej niż wiele innych krajów

Premier zapowiedział, że jeszcze przed świętami wielkanocnymi będzie można przedstawić efekty pakietów pomocowych dla przedsiębiorców. 200 tys. firm w Polsce już złożyło wnioski do odpowiednich instytucji, już są one rozpatrywane. Rząd będzie podchodził elastycznie do zmieniającej się sytuacji. Bardzo wiele naszych działań w życiu publicznym, społecznym, gospodarczym musi dopasować się do epidemi. 

Premier zaapelował też o “zdystansowanie społeczne i utrzymanie higieny. To niezmiernie pomaga w wypłaszczeniu krzywej zachorowań. Wspólne wysiłki wszystkich Polaków są niezbędne w rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dzisiaj, na tym etapie rozwoju koronawirusa wiemy, że musimy być cały czas poddani ogromnej dyscyplinie, ogromnym dodatkowym wysiłkom, rygorom, obostrzeniom dotyczącym dystansowania społecznego, że musimy przestrzegać wielu zasad, procedur. Jesteśmy w dużym stopniu cały czas na początku walki z koronawirusem”

Udostępnij przez: