Ważne

Zakres wsparcia Tarczy Antykryzysowej

Przedsiębiorcy złożyli już ponad 1,5 mln wniosków o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Konkretne rozwiązania trafiły już do polskich firm. Wypłaciliśmy miliard zł na ochronę miejsc pracy. A 55 tys. firm już otrzymało pożyczki na swoją działalność. Z Tarczy Antykryzysowej skorzystają również samozatrudnieni – 250 tys. osób otrzyma świadczenie postojowe. To wszystko w ciągu zaledwie 3 tygodni od funkcjonowania Tarczy Antykryzysowej.

Jak zaznaczył Premier Mateusz Morawiecki „Wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, ale również zachowaniu miejsc pracy. Bezpieczeństwo zdrowotne Polaków, bezpieczeństwo miejsc pracy i bezpieczeństwo gospodarcze jest najważniejsze.”

Stąd szybkie i konkretne działania pomocowe. Tarcza Antykryzysowa funkcjonuje już od kwietnia. W tym czasie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,5 mln wniosków o wsparcie. W tym 1,3 mln do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i 150 tysięcy w ramach wsparcia udzielanego przez Urzędy Pracy.

Jak działa Tarcza Antykryzysowa po 3 tygodniach od wprowadzenia?

  • Ponad miliard zł wypłacone na ochronę miejsc prac.
  • Ponad milion utrzymanych miejsc pracy.
  • Ponad milion firm zawnioskowało o zwolnienie z ZUS.

Rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej

Stale współpracujemy z przedsiębiorcami nad tym, aby przepisy Tarczy Antykryzysowej były jak najbardziej skuteczne.

Dzięki ostatniej nowelizacji prawa, więcej firm zyska narzędzia do walki z negatywnymi skutkami pandemii. Wśród zmian są te dotyczące miedzy innymi zwolnień od podatku od nieruchomości, terminów, sposobu i zakresu realizacji zleconych zadań publicznych czy elektronicznych głosowań władz fundacji. Dodatkowo, więcej podmiotów ekonomii społecznej zyska narzędzia do walki ze skutkami koronawirusa.

W tym tygodniu przedstawimy kolejne propozycje rozszerzenia wsparcia w ramach Tarczy, jak m. in. fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowe rozwiązania dotyczyć będą też zmian w zakresie Prawa Zamówień Publicznych. Podejmiemy działania, żeby firmy z polskim kapitałem nie były przejmowane zagraniczne podmioty oraz zaproponujemy wsparcie budżetów samorządów.

Tarcza doceniona przez ekspertów

Przygotowane przez nas rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej doceniane są przez ekspertów i międzynarodowe instytucje finansowe. Zgodnie z raportem UniCredit  „największa i najbardziej znacząca reakcja mająca na celu wparcie pracodawców pochodziła z Polski, która zobowiązała się do przekazania 6,7 proc. PKB firmom”.

Z rozwiązań Tarczy Antykryzysowej skorzystała między innymi spółka Black Red White. Jak mówi Dariusz Formela, prezes firmy: „Tarcza Antykryzysowa działa. Jako grupa BRW złożyliśmy wnioski o możliwość dofinansowania do wynagrodzeń. Część pieniędzy została już wypłacona na nasze konta przez Wojewódzkie Urzędy Pracy.”

O skuteczności Tarczy przekonał się również Marcin Czyczerski, prezes spółki CCC. „Mogę potwierdzić, że Tarcza Antykryzysowa działa i korzystamy z niej w pełni.” – mówi. „Dla nas, co jest najbardziej kluczowe, to szybkość funkcjonowania Tarczy. To jak szybko została wprowadzona i jak szybko udało się ją wdrożyć.” – dodaje.

Udostępnij przez: