Gospodarka

Pomoc dla mikro i małych przedsiębiorstw w czasie pandemii

Prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyñska-Muzyczka

“Gwarancje de minimis zostały uruchomione 23 marca już. Do dzisiaj widzimy bardzo duży przyrost zainteresowania kredytami zabezpieczonymi gwarancjami de minimis. To są kredyty do 3,5 miliona złotych gwarancji” – mówiła podczas konferencji prasowej wyemitowanej w programie Telewizji Republika “Biznes Polsk” prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.

“Liczyliśmy się tak naprawdę z kryzysem, wyczekiwaliśmy, że kryzys pewnie przyjdzie, że pewnie gdzieś już jest za rogiem, ale chyba nikt się nie spodziewał, że ten kryzys przybierze takie rozmiary i tak globalny zakres. Właściwie w jednym momencie gospodarki na całym świecie zostały zamrożone. Dzisiaj wiele rządów pracuje nad tym, jak zachowując standardy higieny i bezpieczeństwa przywrócić gospodarkę do życia. Ale zanim to nastąpi to ogromna nasza rola, właśnie instytucji finansowych, żeby pomóc przetrwać przedsiębiorcom ten bardzo trudny okres – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka i dodawała:

Braliśmy czynny udział w przygotowywaniu całego pakietu pomocowego, pracując wspólnie z ministerstwami, pracując nad zmianami ustaw, które są niezbędne do tego, żeby taki pakiet pomocowy uruchomić. Można tutaj powiedzieć, że Bank Gospodarstwa Krajowego nawet wystartował od tarczy tzw. 0, ponieważ gwarancje typu de minimis zostały uruchomione, zanim jeszcze rozwiązania jakiekolwiek regulacyjne zostały przyjęte w ramach pierwszej ustawy covidowej.

Na czym polegają nasze rozwiązania? Można podzielić je na dwa systemy, które są udzielane we współpracy z bankami, bankami komercyjnymi i spółdzielczymi oraz te, które są udzielane poprzez wsparcie i współpracę z pośrednikami finansowymi.

Te dwa pierwsze udzielane właśnie przez banki komercyjne, to zarówno systemy gwarancji, jak i systemy dopłat. W drugim przypadku ta dystrybucja środków odbywa się przez pośredników finansowych, to tak naprawdę dystrybucja środków z funduszy europejskich oraz środków krajowych, które mamy.

Zastanawialiśmy się w pierwszej fazie i wiemy, że jest to największa potrzeba nad mikro i małymi firmami. Pierwsze nasze rozwiązanie, które zostało udostępnione, to jak wspomniałam gwarancje de minimis. Te gwarancje są uruchomione już od 23 marca. Uruchomiliśmy również pożyczki unijne z regionalnych programów operacyjnych, również “Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”, “Kredyt na innowacje technologiczne”, “Wsparcie dla Podmiotów Ekonomii Społecznej”, “Gwarancje Biznesmax”, ale też “Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”.

To są instrumenty, które już wcześniej funkcjonowała, natomiast biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą, jaką mamy, ulegały modyfikacji, dyskusją też z Komisją Europejskiej, po to też, żeby uzyskać notyfikacje i większe wsparcie przedsiębiorców.

Natomiast przygotowaliśmy także kolejne rozwiązania. Jedne właśnie ze środków europejskich, to są pożyczki płynnościowe z POIR, które są w trakcie wdrożenia oraz także dopłaty do odsetek, oprocentowania udzielanych kredytów..

Jest to produkt, który jest w tej chwili w proponowanej nowej ustawie i jest po wszystkich uzgodnieniach i dlatego wierzymy, że będzie na przełomie połowy maja również dostępny.

Gwarancje de minimis zostały uruchomione 23 marca już. Do dzisiaj widzimy bardzo duży przyrost zainteresowania kredytami zabezpieczonymi gwarancjami de minimis. To są kredyty do 3,5 miliona złotych gwarancji. Zwiększyliśmy zabezpieczenie z 60 do 80 procent. Żeby obniżyć koszty tych gwarancji, zrezygnowaliśmy z prowizji pobieranej przez Bank Gospodarstwa Krajowego za udzielenie gwarancji. To, co trzeba podkreślić. Widzimy bardzo skokowy wzrost kredytów z zabezpieczeniem gwarancji de minimis od 23 marca. Łącznie już prawie 4,5 tysiąca przedsiębiorców, którzy skorzystali z tych gwarancji. Kwota sięgnęła już prawie półtora miliarda kredytów zabezpieczonych właśnie gwarancją de mnimis.

To pokazuje, że jest to instrument chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorców i wierzę, że to zainteresowania będzie nadal utrzymane

CAŁA KONFERENCJA DO OBEJRZENIA TU:

Udostępnij przez: