Gospodarka

Czy Polacy wciąż chcą kupować?

Maria Kądzielska w rozmowie z Piotrem Soroczyńskim, głównym ekonomistą w Krajowej Izbie Gospodarczej podsumowali trzeci kwartał na rok 2020, w szczególności dane dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego.

– Końcówka trzeciego kwartału zaprezentowała się doskonale. Pierwszy strzał dużego optymizmu to były dane o produkcji przemysłowej. Okazała się ona o przeszło 5 proc. wyższa niż przed rokiem, a pamiętajmy, że jesteśmy w głębokim kryzysie. Z dużą radością przyjmowaliśmy już dane z lipca i sierpnia, w których produkcja była jedynie o ułamek lepsza niż przed rokiem, we wrześniu jest widocznie lepiej – skomentował Piotr Soroczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. Dodał również, że pocieszające są również dane składowe o produkcji, z których wynika, że dobra konsumpcyjne o charakterze trwałym były sprzedawane przeszło 21 proc. częściej niż przed rokiem. Popyt konsumentów zatem się nie zmniejsza.

– Patrząc na te dane trzeba też pamiętać o tym, że nie jest to efekt jedynie popytu na rynku krajowym, to wynik naszej ekspansji zagranicznej. Polski eksport wychodzi mocno na rynki zewnętrzne. Prawdopodobnie oznacza to, że polskie firmy zyskują silną pozycję na tych rynkach i wypychają innych dostawców, którzy po prostu nie byli w stanie na czas dostarczyć towaru odbiorcom. Prawdopodobnie wyprzedzamy część dostawców z dalekiego Wschodu – tłumaczył Soroczyński. Pochwalił także dane z krajowego handlu detalicznego. Polacy chętnie kupują dobra o trwałym charakterze, takie jak meble, AGD, czy samochody, ale również wzrosła sprzedaż dóbr codziennych: żywności, napojów, tytoniu i kosmetyków. Może robimy zimowe zapasy?

Mniej optymizmu wieje z sektora budowlanego. Widoczne są przesunięcia i opóźnienia w procesach inwestycyjnych w szczególności w związanych z infrastrukturą. To wynik utrudnionego procesu wystawania pozwoleń i przedłużonych procesów biurokratycznych. – Przedsiębiorstwa zachowując się ostrożnie, mając kłopoty ze sprzedażą zaczęły rezygnować z niektórych inwestycji. To odbiło się na budownictwie począwszy od trzeciego kwartału – mówił Soroczyński. – W tym całym obrazie dobrze prezentuje się budownictwo mieszkaniowe. W samym wrześniu oddano do użytku prawie 20 proc. mieszkań więcej niż przed rokiem, choć oczywiście to jest wynik zakończenia wieloletnich prac. Mieszkań nie buduje się w rok – dodał ekspert.

Do wysłuchania pełnej rozmowy z Piotrem Soroczyńskim zapraszamy na nasz kanał YouTube:

Udostępnij przez: