Zagranica

Polsko-Litewki gazociąg zbliża się do Polski – nowy kierunek przesyłu gazu do krajów bałtyckich

Najtrudniejszy odcinek gazociągu po stronie litewskiej zakończony, 40 procent prac projektowych zostało wykonanych. Eliminacja wysp energetycznych i bezpieczeństwo energetyczne Polski i Litwy

Gazociąg Polska-Litwa połączy rynki gazu Litwy, krajów bałtyckich i Finlandii z Unią Europejską. Otworzy to możliwość dostaw gazu z Polski, a także do Polski, Ukrainy czy innych krajów. Ma również umożliwić bardziej efektywne wykorzystanie litewskiego systemu przesyłowego gazu oraz terminalu LNG w Kłajpedzie. Gazociąg przyczyni się do eliminacji tzw. „wysp energetycznych”, czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej, zapewniając również dostęp do globalnego rynku LNG, np. poprzez Terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

Międzynarodowa współpraca projektowa

Projekt GIPL realizuje litewska firma Amber Grid wspólnie z polskim Gaz-Systemem. Gazociąg ma mieć długość 508 km i kosztować 0,5 mld euro. Po stronie polskiej będzie miał on ok. 343 km długości, a po stronie litewskiej – ok. 165 km. Unia przyznała projektowi dofinansowanie do 295,4 mln euro. Budowa gazociągu GIPL rozpoczęła się na początku tego roku. Koszt litewskiej części inwestycji to 114 mln euro, z czego 58 mln euro stanowi dotacja z Brukseli. Trasa wiedzie od wsi Janounai w rejonie Szyrwinty do granicy z Polską w rejonie Lazdija (Łoździeje).

Najtrudniejszy etap budowy zakończony

Najtrudniejszy etap budowy przesyłu gazu w rejonie Szyrwinty (na północny-zachód od Wilna) budowy część gazociągu GIPL (Litwa-Polska) został zakończony. Litwini podkreślają, że ze względu na warunki geograficzne, ukształtowanie terenu jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej kluczowych etapów budowy GIPL.

Udostępnij przez: