Ważne

Premier zapowiada skuteczną pomoc dla zamykanych branż

Mateusz Morawiecki powiedział, że w bardzo krótkim czasie zostanie zaprezentowany przez rząd program wsparcia dla branży gastronomicznej

Decyzja rządu wprowadzająca objęcie całej Polski czerwoną strefą szczególnie dotknęła branżę gastronomiczną. Zostały zamknięte wszystkie restauracje, bary i puby. Placówki gastronomiczne nadal będą mogły funkcjonować, jednak wyłącznie przygotowując dania na wynos lub z usługą dowozu. Jak twierdzi premier – wprowadzenie dodatkowych obostrzeń jest niezbędne by zatrzymać falę ciągle rosnących zachorowań na Covid-19 w Polsce.

Rozwiązania pomocowe jak przy wiosennym lockdownie

Rząd zapowiada zastosowanie mechanizmów wsparcia zastosowanych i wykorzystanych podczas pierwszej pandemii koronawirusa. Branże szczególnie dotknięte wprowadzonymi obostrzeniami mogą liczyć na zwolnienie z opłacania składek na ZUS za listopad oraz otrzymają świadczenie postojowe za ten miesiąc z perspektywą przedłużenia wsparcia na grudzień, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jednocześnie Premier przypomina, że cały czas istnieje pula niewykorzystanych środków finansowych z pierwszej tarczy antykryzysowej i zapewnia, że będą one dostępne do początku przyszłego roku. Morawiecki wspomniał, że branża gastronomiczna i fitness oraz inne z 30 PKD będą miały zaproponowane długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację oraz na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Udostępnij przez: