Ważne

Pomoc rządu dla branż dotkniętych kryzysem stała się faktem

W dniu dzisiejszym Premier wydał oświadczenie dotyczące szczegółów pomocy dla sektorów, które najbardziej ucierpiały w związku z drugą falą zachorowań na Covid

Mateusz Morawiecki poinformował, że ze zwolnienia opłacania składek ZUS, postojowego i bezzwrotnych dotacji będą mogli skorzystać ci przedstawiciele dotkniętych obostrzeniami branż, których przychód w październiku spadł o co najmniej 40 proc. rok do roku. Premier zapowiedział, że dla branż dotkniętych ograniczeniami wprowadzone zostanie zwolnienie ze składki ZUS za listopad. Jednocześnie dodał, że: „Wprowadzamy postojowe i bezzwrotne dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych dla małych i mikrofirm. I po czwarte zwolnienie z opłaty targowej za cały 2021 rok z jednoczesną rekompensatą tego zwolnienia dla samorządów. Wsparcie o którym mówimy dotyczy 170 tysięcy firm. Wartość jego szacujemy na ok. 1,8 mld zł.”

Gowin nakreślił perspektywę wsparcia dla gospodarki w przyszłości

– Pracujemy nad strategiami wsparcia dla polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych 6-9 miesięcy, a także w perspektywie najbliższych kilku lat – mówił wicepremier Jarosław Gowin. Zaznaczył, że opracowanie tych strategii obydwa się w dialogu z przedstawicielami pracodawców i pracowników.- W najbliższy czwartek spotykam się z Radą Dialogu Społecznego, także tego dnia spotkam się z Radą Przedsiębiorczości – powiedział Gowin. Zaznaczył, że “wraz z pracodawcami, wraz ze związkami zawodowymi będziemy dyskutować nad strategiami rozwojowymi i strategiami przeciwdziałania negatywnym gospodarczym skutkom”.

Polski biznes postuluje dodatkowe zmiany w przepisach

Organizacje przedsiębiorców apelują do rządu o pakiet pomocy podatkowej. Druga fala koronawirusa i ograniczenia w gospodarce powodują bowiem, że wiele firm nie może normalnie prowadzić działalności. – Potrzebne są rozwiązania poprawiające płynność finansową – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan. Przede wszystkim chodzi o przyspieszenie terminów zwrotu VAT. Tarcze antykryzysowe nie wprowadziły tu żadnych ulg. Nadal podstawowy termin na zwrot podatku wynosi 60 dni, przyspieszony 25 dni, natomiast postulowany powinien być skrócony do 15 dni. Przedsiębiorcy apelują również o niepodnoszenie podatków i niewprowadzanie nowych obowiązków w czasie pandemii. Tymczasem reformy podatkowe nabierają tempa. Niestety, nie te najpotrzebniejsze. Ministerstwo Finansów przygotowało dużą, ale budzącą liczne kontrowersje, nowelizację polegającą na podwójnym opodatkowaniu działalności spółek komandytowych. Jest i projekt, na który pewnie też poświęcono dużo czasu, zmian w procedurach podatkowych. Pozwala m.in. dłużej blokować konta bankowe podatników, likwiduje czynności sprawdzające itp. Przedsiębiorcy nie domagają się nowych ulg. Proszą jedynie, by administracja sprawnie wywiązywała się ze swoich zadań.

Udostępnij przez: