Polska

„Narodowy szpital” na Stadionie PGE w Warszawie otwarty

W niecałe dwa tygodnie powstał tymczasowy szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie. Premier robi wszystko, żeby móc leczyć Polaków

– Jednym z głównych celów rządowej strategii walki z koronawirusem jest ochrona zdrowia obywateli oraz zachowanie wydolności służby zdrowia. Koronawirus nie odpuszcza. Z każdym dniem rośnie liczba zachorowań. Musimy być przygotowani na każdą sytuację. Dlatego rząd reaguje na bieżąco i podejmuje konkretne decyzje. Przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą na odciążenie systemu służby zdrowia – powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na PGE Narodowym.

Niecodzienny projekt

W dniu dzisiejszym zostało przygotowanych dla pacjentów chorych na koronawirusa 300 łóżek, z czego 45 – przeznaczonych do intensywnej terapii. Został zapewniony i odpowiednio przygotowany 250-osobowy personel medyczny – w tym 25 lekarzy, 80 pielęgniarek, 25 ratowników medycznych, 120 opiekunów medycznych, którzy zajmą się pacjentami. To pierwszy z trzech etapów budowy Szpitala Narodowego. Ten zasób miejsc dla chorych na COVID-19 będzie stopniowo zwiększany.

W drugim etapie, za tydzień będzie dostępnych 500 łóżek, a w trzecim już 1200. Wszystkie miejsca będą przystosowane do prowadzenia tlenoterapii, a 100 zapewni intensywną opiekę.

Powstała nowoczesna placówka, która dysponuje bardzo dobrym sprzętem. Do dyspozycji lekarzy są: 4 mobilne aparaty RTG, 2 aparaty USG, 160 kardiomonitorów, 3 wytwornice tlenu oraz 45 respiratorów. Szpital tymczasowy jest filią Szpitala MSWiA na ul. Wołoskiej w Warszawie.

Szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk zaznaczył: “Została wykonana olbrzymia praca logistyczna. Dość powiedzieć, że 45 km przewodów elektrycznych, 5 km rur z tlenem, agregaty tlenu, zbiorniki z tlenem, to olbrzymia infrastruktura, która została zaprojektowana i wybudowana w rzeczywiście w imponującym tempie”. Dodał, że “to wszystko nie byłoby możliwe bez olbrzymiego wsparcia Agencji Rezerw Materiałowych”.

Szpitale tymczasowe w całej Polsce

Zgodnie z przyjętą strategią szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 zostanie przygotowany w każdym mieście wojewódzkim. Dzięki temu baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tysiąca.

Szpitale tymczasowe będą powstawać głównie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Oznacza to, że nie będą to miejsca, które obecnie wykorzystywane są przez służbę zdrowia. Część z nich zostanie uruchomiona w obiektach, które kiedyś pełniły funkcję szpitali lub przechodzą remonty.

I tak:

-w Warszawie powstanie drugi szpital na terenie hali – EXPO XXI, którą nadzorować będzie Wojskowy Instytut Medyczny,

– w Krakowie przeznaczono kompleks dawnego Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego oraz pod drugi obiekt zostanie przeznaczona hala EXPO Kraków,

– Kielce przygotują do 20 listopada szpital tymczasowy w czterech halach wystawienniczych Targów Kielce,

– w Zielonej Górze przeznaczono Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego,

– szpital tymczasowy we Wrocławiu powstanie do końca listopada w centrum kongresowym,

– w Szczecinie powstaną dwa szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19. Jeden w hali widowisko-sportowej Netto Arena, drugi w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na Pomorzanach,

– w woj. warmińsko-mazurskim dla pacjentów z COVID-19 przygotowano szpital powiatowy w Nidzicy oraz w Szczytnie,

– w Białymstoku szpital tymczasowy ma powstać w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego. Za jego przygotowanie odpowiada Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK). W Lublinie szpital tymczasowy ma być urządzony w obiektach Targów Lublin,

– w Rzeszowie szpital tymczasowy jest organizowany w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA,

– do 30 listopada ma powstać szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich,

– w woj. kujawsko-pomorskim szpital tymczasowy powstanie na bazie Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku

– w Łodzi do roli szpitala tymczasowego będzie przystosowana hala Expo,

– w Opolu na potrzeby szpitala tymczasowego adaptowane są pomieszczenia Centrum Kongresowo-Wystawienniczego

– w Katowicach na lokalizację szpitala tymczasowego wyznaczono Międzynarodowe Centrum Kongresowe,

– na Pomorzu szpital tymczasowy ma być utworzony w Sanatorium MSWiA w Sopocie.

Udostępnij przez: