Gospodarka

Lotnicze cargo – recepta na koronawirusa

Cargo ratunkiem dla LOT. Farmaceutyki, produkty spożywcze i kosmetyki zamiast pasażerów w Boeingach i Dreamlinerach

LOT Cargo poinformował, że już za tydzień wznawia loty cargo między Warszawą a Pekinem. Loty będą obsługiwane w formule all cargo i są zaplanowane do końca bieżącego roku. Pierwszy rejs odbędzie się 10 listopada. Wśród najczęściej przewożonych towarów na trasie z Warszawy do Pekinu znajdują się kosmetyki, biżuteria, produkty spożywcze i farmaceutyczne. W drugą stronę; z Pekinu do Warszawy przewozi się głównie sprzęt medyczny, e-commerce i elektronikę.

Rynek lotniczy kontra COVID

Linie lotnicze od marca pogrążone są w kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Okazuje się, że gdy przestrzeń powietrzna jest zamknięta dla regularnych połączeń pasażerskich, odżywa sektor lotów towarowych. Dlatego linie lotnicze są gotowe nawet wymontowywać fotele z samolotów pasażerskich, by zwiększać dostępną przestrzeń dla przewożenia ładunków. Głównie usuwane są fotele w klasie ekonomicznej, co wymaga certyfikacji. Fotele w klasie biznes są zbyt zaawansowane technologicznie. W normalnych czasach połowa cargo wożona była pod pokładami samolotów pasażerskich.

Rok 2020 jest dla lotniczych przewozów pasażerskich dramatyczny, ponieważ spadł o 75 proc. w Europie, polski LOT notuje spadki nawet do 98 proc. To pociąga również spadek przewozów cargo pod pokładem aż do 67 proc. W związku z tym przewoźnicy nie tylko zwiększają powierzchnię przewożenia ładunków, ale zdobywają kolejne rynki na usługi cargo wydłużając średnią dzienną wykorzystania samolotów do 11 godzin.

Gdzie wozimy?

Od stycznia do września 2020 r. polskie samoloty przewiozły w sumie ponad 53 tys. ton towarów przez warszawskie Lotnisko Chopina, a sytuacja ta ulega jeszcze poprawie pomimo kryzysu.  We wrześniu Cargo WELCOME Airport Services, którego właścicielem jest Grupa Kapitałowa PPL, odnotował rekord jeśli chodzi o ilość obsłużonego ładunku w czasie jednego miesiąca, przekraczając magiczną barierę 1000 ton. Z uwagi na wzrost popytu na przewozy cargo, linie Emirates z Dubaju będą latały do Warszawy trzy razy w tygodniu. W ten sam trend wzrostu warszawskich operacji boeinga 777 wpisują się linie Qatar Airways. Także firmy kurierskie, takie jak UPS oraz DHL, zaczęły korzystać z większych samolotów transportowych A300 w miejsce boeinga 757.

Taniejące paliwo lotnicze sprawia, że przewozy cargo stają się obecnie bardziej opłacalne. Dość wspomnieć, że w 2019 roku linie przewozowe wydawały na paliwo lotnicze aż 25% ponoszonych wydatków, co zamknęło się kwotą 206 mld dolarów. Prognoza Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych na ten rok przewiduje, że koszty paliw wyniosą w tym roku jedynie 96 mld dol.

Jak powiedział Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy LOT: „Rozwój przewozów frachtowych, w tym tych w formule all-cargo, uzyskanie certyfikatu CEIV Pharma czy wreszcie nawiązana ostatnio współpraca z wietnamskim przewoźnikiem, dla którego będą latać dwa embraery, pokazuje pełną mobilizację LOT, aby pomimo tak ciężkiej dla lotnictwa sytuacji znajdować nowe specjalizacje, wykorzystując nasz potencjał operacyjny.”

Coraz lepsze wyniki Cargo Lot

W tym roku nasz rodzimy przewoźnik bije właśnie rekordy obrotów w przewozach lotniczych. Przywiózł on z Indii na lotnisko warszawskie aż 53 534 kg towarów w październiku bieżącego roku. Poprzedni rekord transportowy boeing 787-pobił zaledwie tydzień wcześniej, przewożąc z kolei ładunki o łącznej wadze 47 167 kg.

Odnosząc te wyniki do rezultatów poprzedniego roku trzeba zauważyć wzrost transportowanych ładunków cargo oraz poczty łącznie aż o 26%. Godny odnotowania jest fakt, że nasz przewoźnik realizował loty nawet w czasie wiosennego lockdownu. W sumie latem bieżącego roku LOT Cargo uzyskał aż 35% wzrost transportowanych ładunków w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

W 2020 roku LOT zwiększył gęstość swoich połączeń lotniczych o niemal sto procent, właściwie je podwajając. Ten wzrost rozpoczął się od przelotów rejsowych do USA, Kanady i Korei Południowej, jednak w chwili obecnej pokrycie przelotami cargo obejmuje już dziewięć destynacji, włączywszy w to realizowane dwukrotnie w tygodniu rejsy do Delhi. Pokrycie rynku indyjskiego ma się dodatkowo zwiększyć w listopadzie tego roku, kiedy to rozpoczną się rejsy w formule all-cargo do Mumbaju w Indiach.

Udostępnij przez: