Ważne

Kolejne kroki rządu w zmaganiu z koronawirusem – poszerzona strategia walki

– Zdrowie i bezpieczeństwo obywateli jest dla nas najważniejsze. Podejmujemy kolejne kroki, które sprawią, że walka z koronawirusem będzie skuteczniejsza – powiedział premier Mateusz Morawiecki

W dniu dzisiejszym Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie o przyspieszeniu testowania pacjentów z podejrzeniem COVID-19. Zastosowany zostanie test antygenowy, którego wynik jest znany już po kilkunastu minutach. Stan zdrowia osób, u których nie występują objawy lub są one łagodne, będzie monitorowany dzięki pulsoksymetrowi. Szybka diagnoza pozwoli odciążyć szpitale i placówki medyczne.

Pulsoksymetr będzie monitorował stan zdrowia w domu

Pulsoksymetr to małe urządzenie elektroniczne. Służy do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi. Już niedługo wspomoże służby medyczne w monitorowaniu stanu zdrowia pacjentów z COVID-19, którzy przechodzą chorobę w sposób łagodny i zostali zakwalifikowani do medycznej opieki domowej. Dane przesyłane przez urządzenie zostaną przeanalizowane przez specjalne centrum monitoringu. Będzie to nowa jednostka, która zostanie powołana przez Ministerstwo Zdrowia.

Oczekiwany wynik do 30 minut po wykonanym teście

Do tej pory głównym testem stosowanym do potwierdzenia zakażeniem koronawirusa był test PCR. W celu przyspieszenia testowania wprowadzono testy antygenowe. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wynik testu jest znany już od 10 do 30 min.

Izolatoria na terenie całego kraju

Izolatorium to miejsce, gdzie osoby zakażone koronawirusem dochodzą do zdrowia. Do izolatoriów kierowani są pacjenci, którzy nie mogą odbywać izolacji w swoim domu – np. ze względu na to, że mieszkają z osobami z grupy podwyższonego ryzyka. Trafiają tam także pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, ale ich stan jest na tyle dobry, że leczenie mogą kontynuować właśnie w izolatorium.

Dzięki działaniom rządu zwiększono liczbę łóżek z 6,5 tys. do 10 tys. w 55 szpitalach tymczasowych na terenie całej Polski. Pierwsze izolatorium powstało na stadionie PGE Narodowym. Rząd zdecydował o powstaniu przynajmniej jednej tego typu placówki w każdym województwie. Większość z nich zostanie oddana do użytku między 15 a 30 listopada. Dzięki tym działaniom baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o ponad 5 tys. miejsc. Większość szpitali tymczasowych powstanie w centrach kongresowo-wystawienniczych i halach sportowych. Koszt adaptacji obiektów (nie wliczając sprzętu) wyniesie około 130 mln.

Dodatkowe świadczenia dla służb medycznych 

Szef KPRM, Michał Dworczyk poinformował: „ Doceniamy i jesteśmy wdzięczni służbom medycznym za ich codzienną pracę. Wypłacamy świadczenie dodatkowe dla personelu medycznego, który jest zaangażowany w walkę z COVID-19. Do tej pory ponad 30 tys. osób z personelu medycznego przebywało w kwarantannie. Po tej decyzji personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie, dzięki wykonywaniu codziennych testów antygenowych”.

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Inicjatorem i koordynatorem działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów jest Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Program skierowany jest do osób po 70 roku życia. Osoby starsze uzyskają niezbędną pomoc w czasie pandemii, bez konieczności wychodzenia z domu. Wolontariusze, którzy współpracują z ośrodkami pomocy społecznej dostarczą do domu seniora niezbędne produkty lub wyjdą z psem na spacer. W pomoc włączyła się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze. Swoją pomoc w dostarczaniu wsparcia seniorom w ramach programu zadeklarowały firmy m.in. Orlen, KGHM, , Lotos, Pekao, a także PZU. Zaangażowanych jest także blisko 60 organizacji młodzieżowych, to m.in. Młodzi dla Polski, Studenci dla Rzeczypospolitej, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych czy Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W sumie do programu, do tej pory przystąpiło blisko 5,8 tys. wolontariuszy.

Dodatkowe środki dla domów pomocy społecznej

W październiku rząd uruchomił z budżetu państwa 38 mln złotych na zabezpieczenie DPS-ów przed wzrostem zakażeń koronawirusem w okresie jesiennym. Europejski Fundusz Społeczny wyasygnował kwotę 290 mln, która trafi do domów pomocy społecznej na bieżące potrzeby związane z epidemią koronawirusa.

Tarcza Antykryzysowa chroni przed kryzysem polskich przedsiębiorców

-Chronimy firmy oraz miliony miejsc pracy przed skutkami koronawirusa. Naszym celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom – możliwości rozwoju. Skuteczność naszych działań potwierdzają dane. Do polskich firm trafiło już ponad 148 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. W tym trudnym okresie wspieramy także branżę turystyczną. Do tej pory w całym kraju zostało przyznanych już ponad 1 mln bonów turystycznych o wartości 914 mln zł. Polskie rodziny dokonały już 318 tys. płatności bonem turystycznym na kwotę 232 mln zł.- powiedział Michał Dworczyk.

Udostępnij przez: