Ważne

Ostatni etap przed narodową kwarantanną – rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa

Zostają zamknięte szkoły, galerie handlowe, instytucje kultury i miejsca kultu religijnego

Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie, nie zmieniły się dotychczasowe środki bezpieczeństwa. „Zdecydowane kroki i społeczna dyscyplina to jedyna szansa, aby zatrzymać przyrost zakażeń i zapobiec całkowitemu zamknięciu gospodarki” przestrzega premier.

„Jeżeli liczba przekroczy 70–75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna” – poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.  Obecnie liczba zakażonych wynosi powyżej 50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Minister zdrowia Adam Niedzielski ma nadzieję na zatrzymanie zachorowań na poziomie 25-30 tys. dziennie, ale nie wyklucza negatywnego scenariusza, który mówi o 400 czy nawet 600 tys. zachorowań dziennie w grudniu, jeżeli dyscyplina przestrzegania zasad bezpieczeństwa nie będzie przestrzegana.

Co się zmieni w listopadzie?

Od 9 listopada uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Wszyscy uczniowie i studenci będą uczyć się w domu do 29 listopada. Placówki kultury, m.in. kina i muzea, będą niedostępne dla publiczności. Rząd zmniejsza limit osób przebywających w sklepach oraz kościołach i ogranicza działalność galerii handlowych. Hotele będą dostępne tylko dla gości podróżujących służbowo. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz przemieszczania się dzieci do 16-go roku życia bez opieki rodzica lub opiekuna, nie zmieniły się ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym, utrzymano zawieszenie działalności siłowni, basenów i aquaparków. Wszelkie wydarzenia sportowe odbywają się bez udziału publiczności, nie można korzystać z sanatoriów, a restauracje i lokale gastronomiczne mogą wydawać jedzenie jedynie na wynos. Nie wolno organizować spotkań i imprez, a zgromadzenia publiczne są limitowane do 5 osób. Seniorzy najlepiej powinni pozostać w domach.

Ostatni etap przed narodową kwarantanną

Premier Mateusz Mazowiecki ostrzega: „To ostatni etap, który może nas uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Sytuacja jest poważna i wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw. Do ustabilizowania sytuacji potrzebujemy powrotu społecznej dyscypliny i ograniczenia mobilności obywateli. To właśnie dzięki tym działaniom zwalczyliśmy pierwszą falę koronawirusa w Polsce. Zdrowie i życie obywateli, ochrona polskiej gospodarki i wydolna służba zdrowia to wciąż nasze główne cele. Nowe zasady bezpieczeństwa, które wprowadzamy dają możliwość zapanowania nad dużymi wzrostami zakażeń oraz dają nadzieję na uratowanie zdrowia i życia setek Polaków”.

Udostępnij przez: