Ważne

Polska będzie miała szczepionkę na Covid 19 – w najbliższą środę podpisanie umowy

Premier poinformował o planowanym podpisaniu umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa

“Chcę potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji, a więc jesteśmy przy tej umowie również, którą – można powiedzieć – wczoraj Komisja Europejska zawarła z firmą Pfizer na badania nad szczepionką, a w środę planowana jest podpisanie umowy z tymi firmami właśnie już na dostawę konkretnych szczepionek” – oświadczył Morawiecki.

Dostępność szczepionki

Premier poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że szczepionka będzie dostępna dla wszystkich i szczepienie będzie dobrowolne. Jednakże mając na uwadze szczególnie narażone na zakażenie grupy społeczne szczepionka zostanie dystrybuowana w pierwszej kolejności do służb medycznych, seniorów oraz służb mundurowych.

Szef rządu zwrócił uwagę, że zarządził przygotowanie infrastruktury na przyszły rok do szczepienia. „Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek. Pewnie nastąpi to wiosną przyszłego roku. Chcemy tak szybko dostać te szczepionki, jak inne kraje UE i dostaniemy je w tym samym czasie.” – dodał premier.

Informacje o szczepionce

Szczepionka została opracowana przez amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer. Natomiast projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Producent zapewnia, że szczepionka przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Osoba będzie musiała przyjąć dwie dawki w odstępie trzech tygodni, a ochronę zyskuje się tydzień po przyjęciu drugiej dawki. Szczepionkę przetestowano na 43500 osobach w sześciu krajach – w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Argentynie, RPA i Turcji. Nie zaobserwowano żadnych poważnych objawów ubocznych. Producent zamierza użyć szczepionki pod koniec listopada, jeżeli uzyska na to zgodę. Pfizer prognozuje, że do końca tego roku będzie w stanie wyprodukować 50 milionów dawek, a do końca 2021 roku – 1,3 miliarda.

Udostępnij przez: