Ważne

Premier w Sejmie: Jesteśmy za silną Polską w silnej Europie, ale nie damy się szantażować

Polska odrzuca mechanizm warunkowości w budżecie Unii Europejskiej. Nie akceptujemy uznaniowych przepisów, które są oparte na arbitralnych i politycznych kryteriach. Ich przyjęcie może doprowadzić do stosowania podwójnych standardów i odmiennego traktowania państw UE. Nasz kraj opowiada się natomiast za równością wszystkich państw wobec prawa oraz przestrzeganiem unijnych traktatów.

UE musi opierać się na fundamencie prawa

Jak zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, przyjęcie rozporządzenia w sprawie warunkowości, które mogłoby być dowolnie interpretowane, groziłoby na późniejszych etapach rozpadem Unii Europejskiej.

„UE musi się opierać na fundamencie prawa i pewności prawa. Bez tej zasady, Unia Europejska będzie tylko mechanizmem podejmowania arbitralnych decyzji przez eurokratów, a de facto przez europejską oligarchię” – podkreślił szef rządu. Mówimy głośne “tak” dla UE, ale głośne “nie” dla karcących nas – niczym dzieci – mechanizmów, które nierówno traktują Polskę i inne kraje UE – dodał.

Unia Europejska czerpie z członkostwa Polski wiele korzyści

Od strony gospodarczej Unia Europejska to zbiór państw, które są związane dwustronnymi zależnościami. UE czerpie z członkostwa Polski w wiele korzyści. Ok. 2 mln Polaków wyjechało z naszego kraju i pracuje u naszych partnerów w UE. Inną korzyścią jest np. swoboda przepływu kapitału.

„Nie może być tak, że są francuskie sklepy, holenderskie firmy i niemieckie media, a polskim transportowcom odmawia się traktatowej zasady świadczenia usług. Chcemy, by UE była mechanizmem sprawiedliwym” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Polską i unijną racją stanu jest dbać o to, żeby europejskie zasady i wartości były przestrzegane – wyjaśnił.

UE jest wielka, kiedy jest Europą Ojczyzn

Jak podkreślił premier, Unia Europejska jest wielka, kiedy jest Europą Ojczyzn i kiedy potrafi współpracować.

„Drzwi UE powinny być otwarte dla wszystkich. Powinien być szacunek dla różnorodności dotyczącej np. modeli fiskalnych czy sprawiedliwości” – zaznaczył szef rządu. „Dlatego też walczymy jednocześnie o Polskę oraz o przyszłość UE. Walczymy o dobry budżet, ale i o zasady oraz wartości” – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Uchwała w sprawie budżetu UE

Szef rządu poinformował, że przedstawi Sejmowi uchwałę dotyczącą stanowiska Polski w sprawie unijnego budżetu.

„Z tą uchwałą będą mogli się zapoznać Polacy. Wtedy będzie wiadomo, jakie mechanizmy służą utrwalaniu UE, a jakie grożą jej rozpadowi” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. „Jesteśmy za silną, zasobną Europą. I za silną Polską w silnej Europie” – dodał.

Udostępnij przez: