Społeczeństwo

Co zdecydowała Rada Dialogu Społecznego?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów gospodarczych ostatnich dziesięcioleci. Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w formie wideokonferencji. Jednym z głównych tematów rozmów było rządowe wsparcie dla firm i pracowników w Polsce.

Prognozy Komisji Europejskiej wskazują, że nasz kraj może wyjść z kryzysu lepiej niż większość państw Unii Europejskiej. Do tej pory do polskich firm trafiło już blisko 153 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Finansowej. Uchroniliśmy również ponad 5 mln miejsc pracy.

Szef rządu podkreślił, że obecnie absolutnym priorytetem jest utrzymanie miejsc pracy. Dodał, że niezbędne do tego jest utrzymywanie rynków i  zbytu towarów. Polska odnotowała drugie najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej. We wrześniu bezrobocie zharmonizowane wyniosło 3,1 proc. To drugi najniższy wynik po Czechach. Tymczasem we Francji bezrobocie osiągnęło poziom ok. 8 proc, a w Hiszpanii ponad 16 proc.

Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z obecnego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość państw Unii Europejskiej. Prognozy przewidują łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw członkowskich UE.

Blisko 153 mld zł wsparcia dla polskich przedsiębiorców

Od samego początku kryzysu wywołanego przez COVID-19, polski rząd aktywnie wspiera przedsiębiorców. Do tej pory do firm trafiło już blisko 153 mld zł w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Dzięki temu udało się uchronić ponad 5 mln miejsc pracy.

W ramach pomocy, rodziny z dziećmi otrzymały bony turystyczne. To wsparcie również dla branży turystycznej, która także odczuwa skutki kryzysu. Do tej pory przyznano ponad 1 mln bonów turystycznych, o wartości ponad 929 mln zł. Dotychczas Polacy dokonali już 321 tys. płatności bonami turystycznymi na kwotę 235 mln zł.

10 działań antykryzysowych dla polskich firm

Rząd chce kontynuować pomoc dla przedsiębiorców, którzy są dotknięci kryzysem. Tak jak dotychczas, głównym celem jest ratowanie firm i ochrona Polaków przed bezrobociem. Wsparcie polegać będzie na:

  1. Dofinansowaniu  kosztów  stałych  dla Małych  i  Średnich  Przedsiębiorstw z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.
  2. Umorzeniu subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju.
  3. Wydłużeniu programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 31.06.2020 r. (wypłaty).
  4. Pożyczkach długoterminowych z gwarancją.
  5. Dofinansowaniu zatrudnienia.
  6. Przedłużeniu postojowego.
  7. Zwolnieniu ze składek na ZUS.
  8. Dofinansowaniu zmiany zakresu działalności w ramach Dotacji na biznes.
  9. Polityce drugiej szansy.
  10. Dofinansowaniu leasingu.

Udostępnij przez: