Gospodarka

Tarcza branżowa stała się faktem. Skorzysta 200 tys przedsiębiorców

Długo oczekiwane wsparcie dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii koronawirusa weszło w fazę realizacji. Sejm przyjął we czwartek tzw. Tarczę Branżową

Sejm przyjął poprawki w Tarczy Branżowej, czyli ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 433 posłów, 3 było przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Do kogo zostanie skierowana pomoc?

Jak zapowiadano, dzięki temu programowi o pomoc będzie mogło zwrócić się ponad 200 tys. przedsiębiorców. Na jej realizację trafi ponad 1,8 mld zł.

Pomoc rządu zostanie skierowana przede wszystkim do branż, które szczególnie ucierpiały podczas wprowadzenia obostrzeń drugiej fali koronawirusa. Chodzi o branżę gastronomiczną, fitness, targową, estradową, filmową, rozrywkową i rekreacyjną, fotograficzną i fizjoterapeutyczną. Środki dostępne będą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Główne założenia Tarczy 6.0

W ramach tarczy przewidziano takie instrumenty wsparcia, jak: zwolnienie ze składek ZUS za listopad – w przypadku uzyskania przychodu w listopadzie niższego o 40 procent rok do roku; świadczenie postojowe za listopad – w przypadku uzyskania przychodu w październiku lub listopadzie niższego o 40 procent rok do roku; dotację do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw.

– Idziemy wąską ścieżką między niekontrolowanym wybuchem epidemii a zapaścią gospodarczą. Znalezienie odpowiedniej ścieżki jest kluczowe – mówił podczas konferencji zapowiadającej wprowadzenie programu premier. – Droga pośrodku jest kluczem do szybkiego odbicia gospodarki. Wirus nie pozostawia nam dużego pola manewru dlatego wszystkie przedsiębiorstwa, które zostaną dotknięte koronawirusem, chcemy, żeby zostały objęte naszym programem wsparcia – zapewnił Morawiecki.

Udostępnij przez: