Ważne

Premier przedstawia kompleksowy plan działania rządu w walce z Covid-19 na najbliższe 100 dni

W sobotę, dnia 21 listopada Mateusz Morawiecki przedstawił decyzje rządu dotyczące dalszego postępowania w walce z koronawirusem. Oświadczenia szczególnie oczekiwały branże, których działalność zamrożona została w listopadzie

Szef rządu oświadczył, że: „Ostatnie obostrzenia doprowadziły do wyhamowania epidemii. Jednak nie na tyle, żeby w daleko idący sposób rozluźniać obecne restrykcje. Po analizie danych dotychczasowych zachorowań, przedstawiamy kompleksowy plan i jasne założenia na nadchodzące 100 dni. Pozwoli nam to łatwiej dostosować się do epidemicznej rzeczywistości – zarówno tej gospodarczej, jak i społecznej.” Dodał, że liczba przypadków zachorowań na Covid-19 wykazuje tendencję spadkową, a w perspektywie dwóch miesięcy tj. od lutego powinny rozpocząć się pierwsze prewencyjne szczepienia.

Plan działania – 100 dni solidarności w walce z COVID-19

W ramach działań rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Projekty zostały przedyskutowane w gronie ekspertów, w ramach posiedzeń Rady Medycznej, Gospodarczego Sztabu Kryzysowego i Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także z analitykami i legislatorami Kancelarii Premiera i Rządowego Centrum Legislacji.

Przygotowano trzy warianty obostrzeń, które znajdą zastosowanie w zależności od rozwoju sytuacji pandemicznej w kraju.

W dalszym ciągu zawieszona jest działalność teatrów i kin. Utrzymano dotychczasowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się w transporcie publicznym, kultu religijnego, zgromadzeń oraz organizacji imprez i wesel. Działalność gastronomii również pozostaje ograniczona do wydawania posiłków na wynos. Nie zmieniły się rygory co do działalności klubów fitness, siłowni i aquaparków. 

Pierwszy wariant – etap odpowiedzialności – będzie obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. W związku z utrzymującą się wysoką liczbą zachorowań rząd postanowił działać ostrożnie i znoszenie restrykcji będzie stopniowe. Od 28 listopada zostaną otwarte ponownie galerie handlowe, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Premier zaznaczył, że: „Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane”. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Wprowadzono również zmianę co do terminu odbywających się ferii zimowych. Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Rząd wspiera branżę turystyczną. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

Drugi wariant – etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną, który nastąpi najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej.

Trzeci wariant – etap narodowej kwarantanny , która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

Udostępnij przez: