Polska

Szczepionka na Covid-19 zbliża się do Polski. Minister zdrowia chce rozpocząć szczepienia już w styczniu

Niedzielski: “Chcemy zacząć szczepienia w styczniu”. Kto będzie mógł z niej skorzystać jako pierwszy?

Jesteśmy w bieżącym kontakcie z producentami szczepionki na koronawirusa, którzy są najbardziej zaawansowani. To jest dwóch dostawców.  (…) Obie te firmy deklarują nam, że już w grudniu będzie dostawa po milion szczepionek na nasz rynek, czyli mielibyśmy pulę blisko 2 milionów szczepionek” – poinformował na antenie RMF24 Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister zdrowia poinformował o rozpoczęciu, jeszcze w tym tygodniu, opracowania modelu badań przesiewowych, które mają wykryć zakażenie koronawirusem w trzech województwach. Dwa z nich tj. małopolskie i śląskie, jako najbardziej dotknięte pandemią, będą stanowiły materiał porównawczy z województwem podkarpackim, gdzie ilość zachorowań jest mała. Jeszcze nie wiadomo czy testy będą dobrowolne czy obowiązkowe.

Stabilizacja zachorowań

Adam Niedzielski zaznaczył, że – O tym przede wszystkim decydują lekarze rodzinni w Polsce. To, że jest mniej testów, oznacza że sytuacja się stabilizuje. Mniej ludzi zgłasza się lekarzy z objawami – stwierdził. Dodał także, że liczba dziennych zachorowań stabilizuje się. Przyznał także, że jest świadomy trudności w kierowaniu na testy. – Nie jestem kosmitą. Wiem dokładnie, jak to wygląda –.

Jak daleko do normalnego trybu życia?

Jego zdaniem normalne życie społeczne i gospodarcze powinno powrócić już na wiosnę. – Myślę, że do późnej wiosny, początku lata, powinniśmy się zaszczepić i ta choroba (…) powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby. Jak grypa – tłumaczył minister.

Nowe obostrzenia na Boże Narodzenie?

W rozmowie padło również pytanie o ewentualne wprowadzenie nowych obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia.

– Święta są za trzy tygodnie, jeszcze dużo się może zmienić. Te zmiany w czasie pandemii ciągle nas zaskakują. Być może choć raz będziemy zaskoczeni pozytywnie. Na razie pola manewru nie mamy, bo poziom zachorowań jest cały czas bardzo duży, zdarza się, że jest nawet w granicy 25 tys. – stwierdził Niedzielski.

Niedzielski przekazał również, że do czasu wyboru nowego szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, będzie on kierowany przez Krzysztofa Saczkę. W tej chwili ministerstwo nie planuje rozpisywania konkursu na nowego szefa GIS.

Udostępnij przez: