Społeczeństwo

Program “Maluch Plus”. Powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat

W 2021 roku Samorządy otrzymają 167 mln zł na utworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat trzech w ramach kontynuacji programu „Maluch plus”- powiedziała 24 listopada minister rodziny Marlena Maląg

Program „Maluch Plus”

Jest to rządowy program, który dofinansowuje tworzenie żłobków, klubów dziecięcych i dziennych opiekunów dla dzieci do lat trzech. Beneficjenci programu mogą otrzymać dofinansowanie do tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki. “Maluch plus” jest programem rocznym. Minister Maląg zaznaczyła, że oprócz finansowego wsparcia rodzin ważne jest też tworzenie odpowiednich usług, np. dla matek, które po urlopie macierzyńskim decydują się wrócić do pracy. Minister zwróciła uwagę, że przez ostatnie 5 lat udało się podwoić liczbę miejsc w żłobkach.

Jakie dofinansowanie można dostać?

Minister MRiPS poinformowała o rozstrzygnięciu edycji programu 2021 „Maluch +” w modułach skierowanych do samorządów na utworzenie żłobków, klubów malucha i dziennych opiekunów. Podsumowała, że w tej edycji powstanie kolejnych 6,2 tys miejsc opieki oraz zostanie przeznaczone 167 mln zł jako kwota realizacji edycji.

W budżecie programu na rok 2021 jest 450 mln zł. Minister Maląg wyjaśniła, że kwota na 2021 rok jest wyższa dla samorządów, które otworzą kolejną placówkę. Jeśli samorządy będą tworzyć żłobki po raz pierwszy, dostaną maksymalnie 33 tys. zł na miejsce, a w przypadku drugiego utworzenia 30 tys. zł (zamiast 25 tys. zł jak wcześniej). Minister Maląg podkreśliła, że od2018 r. budżet programu zwiększył się ze 151 mln zł do 450 mln zł.

Maluch Plus” – nowe miejsca opieki dla dzieci

Natomiast wiceminister Barbara Socha dodała, że w przyszłorocznej edycji programu powstaną nowe żłobki w 170 gminach w Polsce. Podkreśliła fakt, że 100 to gminy, które w ogóle nie miały żadnych placówek opieki nad maluchami. Zapowiedziała, że w połowie stycznia 2021 r., ogłoszone zostaną wyniki pozostałych modułów programu, skierowanych do podmiotów prywatnych. Socha podkreśliła, że od 2015 r. dwukrotnie zwiększyła się liczba miejsc opieki dla dzieci do lat 3, a tzw. wskaźnik „użłobkowienia” wzrósł z 12,5 proc. do 25 proc.

Barbara Socha przypomniała, że w ramach zaleceń unijnych wskaźnik „użłobkowienia” w Polsce powinien wynosić 33 proc. Rząd polski deklaruje, że do 2030 roku osiągnie zalecany poziom procentowy, a nawet osiągnie go znacznie wcześniej.

Przypomniała, że w tegorocznej edycji programu Maluch plus” wprowadzono zmiany, które mają ułatwić podmiotom prowadzącym żłobki funkcjonowanie w czasie pandemii. Socha wymieniła m.in. przedłużenie czasu inwestycji do 30 listopada 2021r.

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej podkreślała, że wsparcie rodzin jest fundamentem rządu. Jak mówiła, wiele programów prorodzinnych zostało zrealizowanych i są one nadal kontynuowane. Wymieniła m.in. program „Rodzina 500 plus”, „Dobry start” i „Mama 4 plus”.

Udostępnij przez: