Polska

Rząd stawia na inwestycje, pomimo pandemii koronawirusa budowa tunelu w Świnoujściu kontynuowana

Wielkimi krokami zbliża się rozpoczęcie prac drążenia tunelu pod Świną, który połączy wyspę Uznam i Wolin. W przyszłym tygodniu rozpocznie się montaż maszyny TBM (Tunnel Boring Machine) w szybie startowym

Mimo panującej pandemii koronawirusa prace przy budowie tunelu pod Świną są kontynuowane. Montaż gigantycznego „kreta” pod ziemią jest możliwy ponieważ zbudowano wcześniej tzw. komorę startową. W tym celu zamontowano pierścień startowy oraz łoże dla maszyny TBM, a także wykonano zbrojenie i betonowanie toru dla bram TBM. Cały czas trwa również budowa przyłączy elektroenergetycznych dla maszyny oraz montaż trafostacji. Jeśli wszystko będzie przebiegało tak sprawnie, jak dotychczas, wielki „kret” zacznie drążenie tunelu na przełomie lutego i marca.

Tunel, jakiego w Polsce jeszcze nie było

Długość całkowita tunelu wyniesie 1780 metrów i połączy wyspy Uznam oraz Wolin. Tunel będzie wielką pojedynczą rurą, w której zaplanowana jest dwupasmowa jezdnia. Rozpoczęcie drążenia zaplanowano na przełomie lutego i marca 2021 roku, natomiast prace mają zakończyć się we wrześniu 2022 r.

“Rozpoczęcie drążenia to dla nas szczególnie ważna chwila” – mówi zastępca prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. “Kiedy TBM już wystartuje, to będzie centymetr po centymetrze drążyła tunel z wyspy Uznam na wyspę Wolin. I na ten moment mieszkańcy Świnoujścia czekają już bardzo niecierpliwie” – dodaje

Gigantyczna inwestycja rządowa

 Świnoujście to miast położone na kilkudziesięciu wyspach. Trzy z nich są zamieszkałe, z których najważniejsza jest wyspa Uznam. To tu znajdują się najważniejsze urzędy administracji oraz główne obiekty uzdrowiskowo-turystyczne. Wyspę tę zamieszkuje 80 proc. mieszkańców miasta.

Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Funkcjonują w nim dwie przeprawy promowe. Po wybudowaniu tunelu znikną kolejki do tych przepraw.

Umowę na zaprojektowanie i budowę tunelu Świnoujście podpisało z konsorcjum, które wygrało przetarg we wrześniu 2018 roku. Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrenz. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/ Gulermak. Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu

Maszyna TBM zwana „kretem”

Maszyna ma 101 m długości, waży 2740 ton, a średnica wiercenia to ok. 13,5 m. Rozłożona na niemal 130 elementów zajmuje 10 tys. m3. Urządzenie wydrąży pod Świną 1484 metry nowej drogi. Będzie wiercić 11 metrów pod ziemią, przy czym głębokość Świny to ok. 13 metrów. Maksymalne zagłębienie sięgnie aż 37,5 metrów pod poziomem morza.

Gigantyczny „kret” (TBM) wybudowany został w Chinach. W październiku tarcza dopłynęła do Polski drogą morską, przez cieśninę Beringa, pokonując 20 tys. km. Tu została rozładowana i przewieziona na plac budowy obok komory startowej na wyspie Uznam, gdzie zacznie drążenie. Teraz specjalny dźwig, który zostanie ustawiony przy szybie startowym, każdą z części maszyny opuści do wnętrza szybu. Tunnel Boring Machine składa się z 98 zestawów, tarczy, pomostu i trzech suwnic. Jej długość będzie sięgać 105 metrów, a średnica to ponad 13,4 metra. Naprawdę jest to imponujące przedsięwzięcie.

Udostępnij przez: