Społeczeństwo

Szczepionki przeciwko COVID-19 – podpisano umowy na ich zakup

Premier w dniu dzisiejszym poinformował  o planie szczepień przeciwko koronawirusowi. Będzie to największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków.

Mateusz Morawieki podczas konferencji prasowej w jednej z hurtowni farmaceutycznej powiedział: „Od początku epidemii ludzie na całym świecie wyczekiwali szczepionki, która powstrzyma rozprzestrzenianie się COVID-19. Dzięki miesiącom ciężkiej pracy naukowców już niedługo będziemy mogli rozpocząć szczepienia. Będą one darmowe i dobrowolne. Polska podpisała umowy na zakup ponad 45 mln dawek szczepionek, po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. To największa operacja logistyczna związana ze zdrowiem Polaków. Szczepionka to bardzo ważny element walki z koronawirusem, ale kluczowa jest również nasza wzajemna odpowiedzialność. Chroń siebie i innych – przestrzegaj obowiązujących zasad bezpieczeństwa!”

Polska podpisała umowy z trzema producentami szczepionek

Rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema wiodącymi producentami szczepionek.

 • Pfizer BioNtech;
 • Johnson&Johnson;

Do naszego kraju trafi ponad 45 mln szczepionek, ale po uprzednim zatwierdzeniu przez europejskie instytucje. Obecnie trwają prace nad Rządową Strategią Szczepień, która zostanie przyjęta przez Radę Ministrów po konsultacjach w połowie grudnia.

„Logistyka systemu szczepień jest procesem skomplikowanym, dlatego zajmujemy się nią od końca października – budujemy odpowiednie modele operacyjne i rozmawiamy z najlepszymi fachowcami.”- podkreślił premier Morawiecki.

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności ?

Priorytetem są szczepienia czterech grup – pracowników służb medycznych, mieszkańców domów opieki, służb mundurowych i osób starszych. Później, w miarę dostaw kolejnych partii szczepionek ochrona obejmie kolejne grupy.

„Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Zależy nam, aby w pierwszej kolejności ze szczepionek skorzystały osoby szczególnie narażone, czyli:

 • pracownicy służy zdrowia;
 • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
 • osoby powyżej 60. roku życia;
 • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.

Szczepienie jest dobrowolne, ale zachowajmy się odpowiedzialnie. Nawet jeśli ktoś się czuje młody i silny, to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego, przerwać łańcuch zakażeń. Sprawa jest najwyższej wagi.”- wyjaśnia szef polskiego rządu.

Proces szczepień

Proces rejestracji powszechnych szczepień rozpocznie się w lutym 2021 r. Wszystko jednak zależy od decyzji Europejskiej Agencji Lekowej. Proces będzie prosty i jednocześnie bezpieczny. Jak będzie wyglądał?

 1. Rejestracja – online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
 2. Zgłoszenie do punktu szczepień – kwalifikacja przez lekarza lub pielęgniarkę.
 3. Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu.
 4. Powtórzenie procesu po upływie 21 dni – bez konieczności ponownej rejestracji.

Od 4 grudnia rusza nabór podmiotów, które będą organizowały punkty szczepień. Szczepienia będą realizowane: stacjonarnie w placówkach POZ;

 • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
 • w mobilnych zespołach szczepiących;
 • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Aby rejestracja na szczepienia była jeszcze łatwiejsza, od 15 grudnia zostanie uruchomiona specjalną infolinię. Będzie ona przeznaczona tylko tematowi szczepionek przeciwko COVID-19.

Udostępnij przez: