Gospodarka

Jaki wpływ będzie miał wodór na przyszłość polskiej gospodarki?

Wodór stał się bardzo ważnym filarem transformacji energetycznej. Maria Kądzielska rozmawiała z Tomoho Umedą, przewodniczącym Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej na temat wykorzystania tego surowca w Polsce.

Wodór jest jednym z najciekawszych obszarów, jeżeli chodzi o transformacje energetyczną naszej gospodarki. Nie jest on dodatkowym źródłem energii, stanowi raczej element, który potrafi zintegrować i ustabilizować odnawialne źródła energii. – Wodór pozwala na to, abyśmy mogli swobodnie korzystać z różnych źródeł w sposób stabilny i bezpieczny oraz niezaburzający całego działania systemu elektro-energetycznego. Może być on wykorzystywany w energetyce, w ciepłownictwie, jak i transporcie, czy przemyśle oraz jako element mikro-energetyki, czyli tzw. energetyki prosumenckiej – tłumaczył Tomoho Umeda. – Może zatem być wykorzystywany niemal na wszystkich poziomach: od obsługi gospodarstwa domowego po wielkie zakłady przemysłowe i wielkoskalowy transport. Dodatkowo jest on dostępny niemal w każdym miejscu na ziemi, o czyni go bardzo atrakcyjnym. To sprawia, że perspektywicznie zupełnie inaczej widzimy przyszłość takich miejsc jak Afryka Subsaharyjska, czy inne nisko rozwinięte regiony, które cierpią na ubóstwo energetyczne – dodał ekspert. Wyjaśnił także, że wodór będzie służył najbardziej rozwiniętym gospodarkom świata, które zaczną się opierać na energetyce rozproszonej. Umeda tłumaczył, że głównym motorem rozwojowym gospodarek wodorowych nie będą wielkoskalowe zakłady przemysłowe, czy ogromne firmy paliwowe, ale samorządy, które mogę się stać energetycznie samowystarczalne, jeżeli chodzi o ciepło i energię, ale też paliwo dla swojego lokalnego transportu.

– Wyobraźmy sobie świat, w którym uciekamy od wielkich systemów, które dzisiaj definiują geopolitykę. Wodór może całkowicie przekształcać nasze najbliższe otoczenie, ale również spowoduje, że cały układ polityczny zacznie bazować na innych przesłankach – wyjaśnił Umeda. –  Stanowi on również bardzo egalitarny surowiec i wszyscy mamy równe szanse, aby go rozwijać. Należy się absolutne uznanie dla wszystkich przedstawicieli polskiego rządu, którzy zechcieli potraktować bardzo poważnie kwestię wodorową – podsumował ekspert.

Pełna rozmowa jest dostępna na naszym kanale YouTube:

Udostępnij przez: