Ważne

Premier Mateusz Morawiecki po wideokonferencji z przedsiębiorcami: firmy muszą mieć pełne wsparcie ze strony państwa

Rząd nie zostawi przedsiębiorców! Premier: obiecuję. jeśli będzie gorzej, środki dla firm będą większe. Uratowaliśmy ok. 5 mln miejsc pracy

Ochrona miejsc pracy i ratowanie firm to fundamentalne zadanie państwa. Rząd dba o interesy polskich przedsiębiorców. Nie pozostawia ich bez wsparcia. Premier Morawiecki podczas wideokonferencji z przedsiębiorcami rozmawiał o mechanizmach pomocowych – tych dotychczasowych i tych, które wkrótce zostaną uruchomione. Do tej pory do polskich firm trafiło ponad 164 mld zł. Dzięki tym środkom udało się uratować nawet 5 mln miejsc pracy.

„Przedsiębiorcy muszą mieć wsparcie ze strony państwa. Nie możemy przewidzieć, kiedy do końca pożegnamy problemy z epidemią, ale mogę obiecać, że państwo polskie nie pozostawi przedsiębiorców, nie pozostawi pracowników samym sobie” – powiedział premier. 

Polska w lepszej sytuacji niż inne kraje członkowskie UE

Ostatnie miesiące to czas wyzwań dla światowej gospodarki. Obecny kryzys dotyka wszystkie kraje Unii Europejskiej. Prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z obecnego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość państw Unii Europejskiej. Eksperci przewidują łagodny spadek PKB na tle pozostałych państw członkowskich UE.

„To najlepsza wiadomość, którą możemy dziś pokazać. Na tle UE mamy drugie najniższe bezrobocie w całej UE” – podsumował premier Morawiecki.

We wrześniu bezrobocie zharmonizowane wyniosło 3,1 proc. To drugi najniższy wynik po Czechach. Tymczasem we Francji bezrobocie osiągnęło poziom ok. 8 proc, a w Hiszpanii ponad 16 proc.

Tarcza Finansowa i Tarcza Antykryzysowa – jak pomogły przedsiębiorcom?

Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju, a także Tarcza Antykryzysowa są realnym wsparciem dla polskich przedsiębiorców. Od początku epidemii COVID-19 do polskich firm trafiło łącznie już ponad 164 mld zł – z czego 60 mld zł w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0. Rząd uratował ponad 5 mln miejsc pracy. Pomoc była błyskawiczna – środki trafiały do firm w ciągu 2 dni.

Szef rządu podkreślał, że rząd będzie chciał wypracować „jak najlepsze pozycje startowe” w roku 2021 m.in. dla eksportu. Zapewniał, że prowadzi konsultacje i rozmowy z przedstawicielami przedsiębiorców.

Tarcza Finansowa PFR 2.0. – rządowa pomoc w czasie drugiej fali COVID-19

Rząd nie rezygnował z kolejnej pomocy i została uruchomiona Tarczę Finansową PFR 2.0. Na ten cel przeznaczono 35 mld zł. Jest to wsparcie dla mikro, małych i średnich oraz dużych firm. Środki trafią do niemal 40 branż dotkniętych kryzysem.

„W tej tarczy jesiennej będziemy wspierać najbardziej pokrzywdzone branże, ale też wiele firm spoza tych zamkniętych branż. Chcemy w dialogu z przedsiębiorcami, przeprowadzić polską gospodarkę przez te 100 dni odpowiedzialności „– podkreślił szef polskiego rządu.

Udostępnij przez: