Gospodarka

Cyfrowy juan już jest, kiedy będzie cyfrowy złoty?

Chińska platforma handlu elektronicznego JD.com zainaugurowała na festiwalu zakupów Double Twelve próbną cyfrową wersję juana.

Platforma JD.com odnotowała prawie 20 000 zamówień przy użyciu DCEP podczas festiwalu zakupów Double Twelve. Firma weszła we współpracę z chińskim Bankiem Centralnym, aby przetestować w Suzhou cyfrową walutę o wartości 20 milionów juanów.  Chińscy klienci online mieli pierwszą okazję przetestowania nowej chińskiej waluty cyfrowej w ten weekend podczas festiwalu e-commerce zorganizowanego przez JD.com, drugi co do wielkości sklep internetowy w kraju. JD rozpoczął festiwal Double Twelve w piątek wieczorem, przyjmując prawie 20 000 zamówień za pomocą cyfrowego juana, znanego oficjalnie jako Digital Currency Electronic Payment (DCEP). Był to pierwszy test dla platformy zakupów online w Chinach, został przeprowadzony w ramach partnerstwa między JD Digits, Ludowym Bankiem Chin i władzami lokalnymi Suzhou. 

„Z platformy JD korzysta rocznie ponad 441 milionów aktywnych użytkowników, posiada ona ogólnokrajowe usługi logistyczne, a także przeprowadza operacje wielokanałowe, a te zalety pomogą promować budowanie ekosystemu DCEP” – powiedział w oświadczeniu Peng Fei, szef programu DCEP w JD Digits.

Krypto juan a bitcoin?

Aby zwabić użytkowników cyfrowej waluty, w piątek na początku festiwalu zakupów Double Twelve władze Suzhou rozdały 20 milionów juanów (3 miliony USD) mieszkańcom poprzez loterię. W sumie rozprowadzono 100 000 cyfrowych czerwonych pakietów, z których każdy zawierał 200 juanów. Czerwone pakiety są popularnym sposobem przekazywania pieniędzy w Chinach, a ich cyfrowa wersja została po raz pierwszy spopularyzowana przez platformy płatności mobilnych, takie jak WeChat Pay i Alipay. Mieszkańcy Suzhou, którzy otrzymali czerwone pakiety cyfrowej waluty, zostali poproszeni o pobranie oficjalnej aplikacji Digital Renminbi, która umożliwia im korzystanie z cyfrowej waluty na JD.com po połączeniu jej z aplikacją JD.

Chiny znowu krok przed Europą?

Suzhou może być pierwszym miastem w Chinach, które przetestowało cyfrową walutę na potrzeby zakupów online, ale była to tylko jedna z kilku prób cyfrowych juanów, które chiński Bank Centralny przeprowadził w tym roku, próbując przyspieszyć przemiany w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego. W przeciwieństwie do bitcoinów i innych kryptowalut, DCEP jest emitowany i wspierany przez Bank Centralny kraju i zaprojektowany jako cyfrowa wersja juana.

Inne kraje również opracowują plany dotyczące walut cyfrowych, wśród nich jest większość członków grupy G20. W Europie firma Billon i Raiffeisen Bank International (RBI) rozpoczęły pracę nad tokenizacją walut, a swoimi planami obejmują również polskiego Złotego. Czy więc krypto-złoty stanie się wkrótce czymś realnym na polskim rynku? Chińczykom prawodpodobnie uda się szybciej, jednak cyprtowaluty narodowe stanowią przypuszczalnie przyszłość nas wszystkich.

Udostępnij przez: