Polska

Rząd przyjął Narodowy Program Szczepień – plan powrotu do normalności po pandemii

Telefoniczna rejestracja na szczepienia przeciwko Covid ruszy w styczniu, a w środę pod numer 989 uruchomiona zostanie poświęcona im infolinia

– Nie będziemy oszczędzać na walce z pandemią. Mamy zakontraktowane 60 mln dawek szczepionki, a na ten cel zostało zabudżetowane ok. 3 mld zł – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając Narodowy Program Szczepień. Moment, w którym pierwszy Polak przystąpi do szczepienia, będzie, jego zdaniem, momentem zwrotnym, bo według specjalistów jest to dziś jedyne remedium, by pozbyć się epidemii.

– Najważniejsze jest przekonanie wszystkich, żeby się szczepić. To nie jest pojedyncze wyzwanie, ale 31 mln wyzwań, bo tyle mamy dorosłych osób w Polsce– mówił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że każdy przekonany Polak będzie krokiem do osiągnięcia populacyjnej odporności na wirusa, która według ocen specjalistów kształtuje się na poziomie 70–90 proc. społeczeństwa. I zwrócił się do zwolenników szczepień, by przekonali sceptyków. – Bądźmy wszyscy ambasadorami szczepień, bądźmy nimi na podstawie rzetelnej wiedzy, dowodach naukowych i obiektywnych badaniach.

Premier podkreślił, że szczepienie przeciwko Covid ma być dobrowolne. Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że w pierwszym rzucie zostanie zaszczepionych 500 tys. lekarzy i pracowników służby zdrowia.

Z zapewnień rządu wynika jednak, że weźmie on na siebie ewentualne skutki uboczne, jakie mogą wystąpić u zaszczepionych. W ciągu kilku dni resort zdrowia przedstawi projekt ustawy powołującej fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niekorzystne odczyny poszczepienne (NOP).

Morawiecki po raz kolejny przekonuje o konieczności szczepień – Dzięki szczepionce przeciw COVID-19 możemy szybciej wrócić do normalności – znanej z czasów sprzed pandemii. Szczepienia będą jednak jednym z największych wyzwań logistycznych od kilku dekad w zakresie zdrowia Polaków. Właśnie dlatego rząd przyjął – po szerokich konsultacjach społecznych i eksperckich – Narodowy Program Szczepień.

Narodowy Program Szczepień to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie najważniejsze kwestie. Składa się z dziewięciu rozdziałów, w których znajdziemy informacje na temat:

  • skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek,
  • procesu zakupów i finansowania,
  • dystrybucji i logistyki,
  • zaleceń medycznych i organizacji punktów szczepień,
  • kolejności szczepień,
  • komunikacji i edukacji publicznej,
  • monitorowania przebiegu programu,
  • podmiotów zaangażowanych w program. 

Konsultacje społeczne i z ekspertami

Od 8 do 12 grudnia każda zainteresowana osoba mogła zgłosić swoje uwagi, sugestie i pomysły do projektu Narodowego Programu Szczepień w ramach prowadzonych konsultacji. Łącznie wpłynęło ponad 2,2 tys. zgłoszeń. Najwięcej uwag i opinii dotyczyło m.in. bezpieczeństwa szczepionki, rejestru szczepionych i kodów QR, niepożądanych odczynów poszczepiennych, funduszu odszkodowań oraz zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego. Oprócz zgłoszeń e-mailowych oraz telefonicznych odbyły się spotkania z organizacjami eksperckimi. W konsultacjach uczestniczyły m.in. samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe, organizacje pracodawców, organizacje pacjentów.

Dzięki konsultacjom do Programu wprowadzono kilka istotnych zmian. W organizację transportu i promowanie szczepień zaangażują się jednostki samorządu terytorialnego. Wskazano priorytety szczepień dla kolejnych grup obywateli – nauczyciele mają być szczepieni w I etapie. Pojawiły się też zapisy dotyczące funduszu kompensacyjnego (szczegółowe zasady zostaną określone w ustawie).

Efektem konsultacji jest też liberalizacja zasad naboru punktów szczepień. Po analizie wszystkich zgłoszeń, które wpłynęły do Kancelarii Premiera oraz Ministerstwa Zdrowia, a także po konsultacjach z ekspertami, projekt został przyjęty przez Radę Ministrów.

Szczepionka dobrowolna i darmowa

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

  • bezpiecznych i skutecznych,
  • w wystarczającej ilości,
  • w możliwie jak najkrótszym czasie,
  • darmowych,
  • dobrowolnych,
  • łatwo dostępnych.

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Szczepionka przeciwko COVID-19 będzie darmowa i dobrowolna. Pierwsze dawki (tzw. etap 0 szczepień) będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Informacje o szczepionce – gdzie szukać?

Przede wszystkim w sprawdzonych, rzetelnych źródłach. Na potrzeby Narodowego Programu Szczepień utworzyliśmy nową stronę internetową gov.pl/szczepimysie. Portal będzie na bieżąco aktualizowany i uzupełniany o najświeższe oraz najważniejsze informacje dotyczące działań rządu, ale też oczywiście samego programu szczepień. Na stronie dostępne są przydatne informacje na temat samej szczepionki, zestaw pytań i odpowiedzi, także ważne dane kontaktowe. Informacje na temat szczepień dostępne będą nie tylko w języku polskim, ale też angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

Wkrótce zostanie uruchomiona także całodobowa infolinia wyjaśniająca wątpliwości na temat szczepień. Zainteresowani będą mogli kierować tam swoje pytania, dzwoniąc pod numer 989. Dla osób z zagranicy uruchomiony zostanie numer 22 62 62 989.

Udostępnij przez: