Ważne

Koniec roku pod znakiem kwarantanny narodowej

Jak podaje PAP od 28 grudnia do 17 stycznia rząd wprowadza kwarantannę narodową – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. – Zamykamy hotele, także na ruch służbowy – poinformował

Zamknięte zostaną galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych i drogerii.

Rząd wprowadzi także ograniczanie w przemieszczaniu się od godz. 21.00 31 grudnia do godz. 6.00 1 stycznia.

To ograniczenie będzie obowiązywało od godz. 21.00 31 grudnia do 6.00 rano dnia następnego” – przekazał minister. “Oprócz tego bardzo ważnym elementem jest to, że dla wszystkich osób, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym, będzie obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny” – powiedział Niedzielski. Za złamanie ograniczenia przemieszczania się w noc sylwestrową będą groziły mandaty – poinformował Niedzielski.

Nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed świętami Bożego Narodzenia – zapewnił Niedzielski.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia został poproszony o zapewnienie, że na dzień bądź dwa dni przed wigilią nie zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się. Dopytywany o kościoły podczas kwarantanny narodowej powiedział, że obostrzenia w innych sferach, których podczas konferencji nie wymienił pozostają na tym samym poziomie. “Dotyczy to również kościołów” – zaznaczył.

“Na tę chwilę nie był taki scenariusz dyskutowany, nie ma takich planów” – zadeklarował Niedzielski.

“Chcemy być fair play i z założenia trzymać się tych ustaleń, które w regulacjach przedstawiamy” – dodał.

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że “same apele nie pomogą, same apele to za mało”. Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

Jak dodał, oprócz dotychczasowych obostrzeń, które pozostają w mocy zamknięte zostaną hotele. “Zamykamy hotele również na ruch służbowy. Te wyjątki będą ograniczone naprawdę do minimum, szczególnie w kontekście tego co obserwowaliśmy w ostatnich dniach, kiedy to w internecie można było znaleźć zaproszenia na służbowy wypoczynek w okresie świąt i ferii” – wskazał.

Szef MZ dodał, że zamknięte zostaną też stoki narciarskie – nie będą mogły funkcjonować w okresie od 28 grudnia do 17 stycznia. Branże poszkodowane nowymi obostrzeniami, m.in. właściciele stacji narciarskich, otrzymają pomoc finansową. Szczegóły w tej sprawie ma zaprezentować wkrótce wicepremier, minister rozwoju Jarosław Gowin.

Udostępnij przez: