Polska

Nowa fabryka Fiata w Tychach

Hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo w 2022 r. zaczną wyjeżdżać z fabryki w Tychach

Dzięki rozbudowie fabryki Fiata w Tychach pracę w samym zakładzie, jak i w regionie znajdzie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób – ocenił w rozmowie z PAP marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Dodał, że nowa inwestycja to sukces Śląska, premiera Mateusza Mazowieckiego i jego rządu.

We wtorek koncern Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ogłosił, że jego fabryka w Tychach na Śląsku będzie wytwarzać nowe hybrydowe i elektryczne samochody marek Jeep, Fiat i Alfa Romeo. Seryjna produkcja pierwszego z trzech nowych modeli ma rozpocząć się w drugiej połowie 2022 r. Tego samego dnia decyzję o publicznym wsparciu inwestycji przekazała przedstawicielom FCA Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Jak poinformowano, tylko w ramach decyzji o wsparciu inwestor zadeklarował ponad 755 mln zł nakładów w tyskiej fabryce. Przyznane inwestorowi wsparcie będzie realizowane w postaci ulg w podatku dochodowym od osób prawnych – CIT.

Marszałek województwa śląskiego , odnosząc się do zapowiedzianej rozbudowy fabryki Fiata w Tychach podkreślił, ze to kolejna ważna wiadomość dla Śląska, szczególnie teraz, w dobie transformacji sektora górniczego. „Wielkie inwestycje wracają do naszego regionu. Nowa inwestycja to też istotny element transformacji Śląska i wielki sukces premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu, oraz KSSE i strony samorządowej”-podkreślił.

Zaplanowane na najbliższych kilka lat przedsięwzięcie koncernu FCA rozbudowy i modernizacji tyskiego zakładu tej firmy, którego sztandarowym modelem jest wytwarzany tu od 13 lat Fiat 500. Zakład produkuje także spokrewnionego z „pięćsetką” Abartha 500 oraz Lancię Ypsilon.

Przygotowania do produkcji w Tychach trzech nowych, hybrydowych i elektrycznych modeli już się rozpoczęły. Pierwsze egzemplarze nowych modeli mają zjechać z linii produkcyjnych za niespełna dwa lata. Podczas wtorkowej prezentacji przedsięwzięcia nie podano, ile samochodów poszczególnych marek ma być docelowo produkowanych w tyskim zakładzie.

FCA Poland – Zakład Tychy

Zakład FCA Poland (Tychy) jest jednym z największych zakładów produkcyjnych FCA. Zajmuje powierzchnię 2,4 mln m², z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². W Zakładzie pracuje obecnie ok. 2,5 tys. osób, a na jego terenie znajdują się 42 firmy świadczące usługi na rzecz fabryki. Z jego linii montażowych co około minuty zjeżdża nowy samochód. W 2019 roku zakład FCA w Tychach wyprodukował łącznie 263 176 samochodów marek Fiat, Abarth i Lancia, w tym: 179 689 szt. Fiata 500, 21 015 szt. Abartha 595 oraz 62 472 szt. Lancii Ypsilon. Fabryka FCA w Tychach działa zgodnie z World Class Manufacturing, zintegrowaną metodologią zarządzania przedsiębiorstwem według najwyższych światowych standardów. Zakład Tychy FCA Poland był jednym z pierwszych w Grupie, który osiągnął poziom „Gold” WCM. FCA Poland jest jednym z największych pracodawców w regionie – na koniec ubiegłego roku zatrudniał blisko 2 500 osób.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

KSSE jest wyróżniona tytułami najlepszej strefy w Polsce, Europie i 2. na świecie według Financial Times oraz „Wysoko Rekomendowanej” w kategorii Najlepsza SSE dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie. KSSE skupia ponad 400 nowoczesnych firm z małego i wielkiego biznesu, które, inwestując blisko 40 mld zł, utworzyły ponad 80 tysięcy nowych miejsc pracy. KSSE stawia na nowoczesne, zautomatyzowane inwestycje, bezpieczne dla środowiska i wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców regionu. Flagowy klaster KSSE, Silesia Automotive and Advanced Manufacturing, do którego należy obecnie przeszło sto firm motoryzacyjnych, w zeszłym miesiącu zdobył następny stopień europejskiego certyfikatu jakości zarządzania klastrem – SILVER LABEL Cluster Management Excellence wydany przez European Secretariat for Cluster Analysis.

Udostępnij przez: