Ważne

Polska na trzecim miejscu zaszczepionych obywateli w UE

177 863 – tyle osób zostało zaszczepionych na COVID-19 w Polsce do 7 stycznia 2021 r. Liczba ta jednak szybko się zwiększa. Zajmujemy obecnie trzecie miejsce pod względem wykonywanych szczepień w Unii Europejskiej. W rankingu wyprzedzają nas tylko Niemcy i Włochy

Na ten moment mamy zaszczepione 177 863 osoby w Polsce. Dostarczonych dawek do punktu szczepień jest ponad 204 tys. Mamy również stosunkowo niewiele zutylizowanych dawek, bo 215 – w większości uległy mechanicznemu uszkodzeniu w punkcie szczepień – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień.

Szczepienia na COVID-19 w liczbach

Na ponad 177 tys. osób zaszczepionych wystąpiło jedynie 8 lekkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Szczepionka jest bezpieczna, a każdy niepokojący objaw jest monitorowany.

– Polska zakontraktowała 60 mln dawek szczepionki. To zapotrzebowanie dla 30 mln Polaków. Osób, które mogą być szczepione (czyli powyżej 18. roku życia) mamy w kraju ok. 31 mln – dodał minister Dworczyk.

Agencja Rezerw Materiałowych dostarczyła już 205 000 dawek szczepionki do punktów szczepień. Priorytetem jest jak najszybsza dostawa, zgodnie z zamówieniami i zasadami bezpieczeństwa. W czwartki odbywają się zamówienia, a w poniedziałki dostawy. Do końca marca najprawdopodobniej zaszczepimy 2,95 mln pacjentów.

Współpraca z samorządami i wojewódzcy pełnomocnicy

Samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. To ważne, żeby do szczepień przeciw COVID-19 zachęcić jak najwięcej Polaków – podkreślił sekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

– Ustaliliśmy, że samorządy włączą się aktywnie w akcję informacyjną #SzczepimySię. Indywidualne listy do seniorów, ogłoszenia w lokalnej prasie i biuletynach – mamy nadzieję, że to pomoże dostarczyć informacje do wszystkich. Każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień. Pełnomocnicy odbędą spotkania z samorządowcami – aby jak najwięcej osób, w tym liderów opinii, otrzymało informacje, jak będzie wyglądała akcja szczepień. Dziękuję za zaangażowanie strony samorządowej.

Dzięki współpracy i wspólnemu zaangażowaniu wszystkich Polaków, mamy nadzieję na szybki powrót do normalności. Zapisy na szczepienia dla personelu medycznego tzw. grupy „zero” zostały przedłużone do 14 stycznia. Już niebawem – bo 15 stycznia – wystartują również zapisy dla kolejnych grup, które zostały opisane w Narodowym Programie Szczepień.

Organizacja transportu dla osób z ograniczoną mobilnością

Rząd chce zapewnić dostęp do szczepionki wszystkim obywatelom. Również tym, którzy ze względu na chorobę czy niepełnosprawność, sami nie będą mogli udać się do punktu szczepień. – Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym – podkreślił wiceminister Paweł Szefernaker. Rząd sfinansuje 80% kosztów dowozu mieszkańca z ograniczoną mobilnością do punktu szczepień.

Udostępnij przez: