Ważne

1 mld PLN wsparcia dla gmin górskich

Uruchamiamy plan wsparcia dla gmin górskich – poinformował na konferencji prasowej wicepremier Jarosław Gowin. Obok lidera Porozumienia na konferencji wystąpił również współautor projektu szef KPRM Michał Dworczyk. Całkowita kwota przeznaczona na ten cel wynosi 1 mld zł.

700 mln na pomoc gminom górskim

Gowin podkreślił, że rząd podjął trudne, ale konieczne decyzje o zamknięciu turystyki zimowej. Nie zamierza jednak pozostawić samym sobie tych biznesów, które w tym roku nie mogą czerpać zysków.

„Rząd podjął bardzo trudną decyzję o zamknięciu turystyki zimowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to bardzo duży cios dla przedsiębiorców reprezentujących tę branżę. Jest to wielkie wyzwanie dla samorządów z gmin górskich. W ubiegłym tygodniu na wniosek Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii uruchomiona została nowa Tarcza finansowa i opiewa ona na 20 mld zł i te środki trafią do przedstawicieli 45 branż dotkniętych administracyjnymi obostrzeniami, a więc w znacznej mierze trafi także do przedstawicieli biznesów w gminach górskich”— zapowiedział Gowin.

Szczegóły pomocy

„Takich gmin górskich jest ok. 200. Każda z tych gmin, samorządy w tych gminach dostaną dwojakiego rodzaju wsparcie. Samorządy mogą umarzać podatek od nieruchomości, to jest bardzo ważne dla przedsiębiorców. Rząd będzie refinansował 80 proc. kosztów takiego umorzenia. Druga forma pomocy to środki przeznaczone na inwestycje związane z branżą turystyczną, łącznie na te inwestycje dla gmin górskich rząd zdecydował się przeznaczyć przeszło 700 mln zł. Górny limit dotacji dla jednej gminy wynosi 8 mln. Te środki trafią do gmin górskich w ciągu już najbliższych tygodni — powiedział wicepremier.

Uzupełnienie Tarczy 2.0

Z kolei Michał Dworczyk podkreślił, że ze względu na ograniczenia ruch turystyczny w regionach górskich spadł o 70 proc.

W niewielkich samorządach jak Duszniki Zdrój, Międzylesie – tak znaczący spadek ruchu ma olbrzymie konsekwencje finansowe. Rząd poważnie traktuje wszystkich przedsiębiorców i wierzymy, że ta pomoc pozwoli przetrwać ten czas, który miejmy nadzieję już się kończy — powiedział.

A co z firmami, które nie zostały włączone do Tarczy Finansowe 2.0?

Gowin powiedział, że „zdajemy sobie sprawę z tego, że w niektórych branżach konieczna będzie pomoc długofalowa. Będziemy monitorować sytuację we wszystkich samorządach, w tym zwłaszcza z gmin turystycznych, jeśli będą potrzebne kolejne kroki, to wówczas uruchamiać będziemy kolejne instrumenty”.

„W ramach Krajowego Planu Odbudowy, MRPiT przygotowało kilka projektów na ponad 1 mld zł. To są projekty, które będą adresowane do branży turystycznej i pośrednio wesprą wszystkie społeczności, gdzie turystyka odgrywa rolę zasadniczą. W przypadku pomocy dla branż nieobjętych tarczą obecnie – analizujemy wszystkie dane na bieżąco” — dodał.

Góralskie Veto”

Podczas konferencji wicepremier pytany był również m.in. o inicjatywę „Góralskie Veto” zapowiedzianej przez przedsiębiorców.

„Nie chcemy mówić o konsekwencjach prawnych. Liczymy bardzo na to, że poczucie odpowiedzialności przedsiębiorców za całą dużą ojczyznę, jaką jest Polska, w połączeniu z pomocą ze strony rządu, która sukcesywnie trafia do przedsiębiorców i jest rozszerzana, że spowoduje to, że unikniemy tego typu zamieszania” — powiedział.

Dworczyk podkreślił, że to, co do tej pory pozwoliło przejść przez pandemię, to „solidarność, ale również samodyscyplina”.

Lider Porozumienia pytany o nastroje przedsiębiorców w regionach górskich, odpowiedział, że „ważny jest wymiar solidarności, odpowiedzialności i wspólnoty społecznej”.

„Ten miliard złotych, który trafi do przedsiębiorców, to nie są środki rządu, który własnych pieniędzy nie ma. Zasada solidarności musi obowiązywać nas wszystkich. Dzisiejsza tarcza to nie jest próba uśmierzenia niepokojów. Zapowiedzieliśmy powstanie takiej pomocy już kilka tygodni temu” — podkreślił.

Udostępnij przez: