Społeczeństwo,  Zagranica

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią?

Swiatłana Cichanouska zaproponowała, by 7 lutego stał się Międzynarodowym Dniem Solidarności z Białorusią.

Liderka białoruskiej opozycji i była kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich wzywa do organizowania w tym dniu akcji solidarności.

Prawie pół roku Białorusini walczą o demokrację po sfałszowanych wyborach z 9 sierpnia — czytamy w oświadczeniu opublikowanym w środę na kanale Cichanouskiej w komunikatorze Telegram.

Liderka opozycji zaapelowała, by przedstawiciele diaspory oraz wszyscy, którzy popierają Białorusinów, organizowali tego dnia akcje solidarności, przestrzegając przy tym ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Protesty nadal trwają

Poinformowano, że 6 lutego odbędzie się, organizowana wspólnie z inicjatywą Białorusini Za Granicą, konferencja solidarności, dotycząca sytuacji w tym kraju. Wezmą w niej udział opozycjoniści, przedstawiciele białoruskiej diaspory, „ambasad ludowych” oraz innych organizacji, a także znani artyści.

Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia i cieszyła się w nich dużym poarciem społecznym. Mimo tego według oficjalnych wyników uzyskała zaledwie 10,1 proc. głosów, a jako zwycięzcę ogłoszono rządzącego od 1994 roku prezydenta Alaksandra Łukaszenkę z wynikiem 80,1 proc.

Na Białorusi od sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów. Cichanouska została zmuszona do emigracji i przebywa na Litwie.

Udostępnij przez: