Ważne

Rządowe wsparcie dla kolejnych branż

W przyszłym tygodniu ogłosimy dodatkową listę kodów działalności (PKD) objętych tarczą – zapowiedział w czwartek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin. Odniósł się także do zapowiadanego przez przedsiębiorców otwarcia swoich biznesów pomimo obostrzeń. „Ci przedsiębiorcy, którzy złamią warunki rozporządzenia, nie otrzymają pomocy” – wskazał Gowin.

„Nie chcę bagatelizować skali problemów branż, które są zamknięte, ale skoro wszyscy Polacy składają się na pomoc, to ta nadzwyczajna sytuacja wymaga poczucia odpowiedzialności” – mówił wicepremier Jarosław Gowin w radiu Tok FM.  Ostrzegał przedsiębiorców otwierających się przed czasem, że musza liczyć się z konsekwencjami. Jeśli sytuacja się nie pogorszy – pocieszał – to od 1 lutego otworzymy galerie handlowe.

Tymczasem przedsiębiorcy skarżą się nie tylko na lockdown, ale przede wszystkim na niejasne kryteria zamykania obiektów i niekonsekwencję działania rządu. „Ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, powinny być wprowadzane ustawami, a nie rozporządzeniami, jak robi to od miesięcy polski rząd”. Wielu z nich grozi pozwami sądowymi.

Coraz więcej właścicieli lokali gastronomicznych decyduje się na ich otwarcie mimo obowiązujących zakazów, bo nie mają nic do stracenia. Mając do wyboru bankructwo albo karę, wolą karę. Natomiast wicepremier Gowin grozi im dalej: „Ci przedsiębiorcy, którzy złamią warunki rozporządzania, po prostu nie otrzymają pomocy”.

Zaapelował też o „poczucie solidarności i odpowiedzialności”, tyle, że nie wiadomo, kto ma się solidaryzować z kim, skoro państwo nie solidaryzuje się z potrzebującymi, ani nie poczuwa się do odpowiedzialności za nich. Wicepremier obiecał za to drugą transzę finansową pomocy dla przedsiębiorstw, na którą przeznaczono 20 mld zł oraz 13 mld zł specjalnie dla gastronomii i hotelarstwa, zamkniętych od 3 miesięcy.  Opóźnienie w pomocy wicepremier tłumaczy koniecznością pozyskania zgody od Komisji Europejskiej. Natomiast wątpliwości, czy rozporządzenia wprowadzane bez stanu wyjątkowego mają moc, rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny.

Zapytany, dlaczego wiele branż nie zostało objętych tarczą 6.0 ani dlaczego nie ma regulaminu tarczy PFR, odparł że osobiście nie wnika w szczegóły, a lista takich a nie innych kodów działalności gospodarczej, którym udzielono pomocy, to decyzja Rady Ministrów.

Wicepremier Gowin nie wskazał konkretnego terminu otwarcia lokali gastronomicznych i hoteli. „Nie mam dobrych prognoz dla branż, które są najbardziej dotknięte lockdownem: turystyki, gastronomii”. Dodał, że okres oczekiwania na otwarcie to minimum 2 tygodnie.

Warszawa, 11.12.2020. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, prezes Porozumienia Jaros³aw Gowin podczas briefingu prasowego w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie, 11 bm. Podczas briefingu lider Porozumienia udzieli³ poparcia ustaleniom szczytu UE w Brukseli ws. unijnego bud¿etu i funduszu odbudowy. (kf) PAP/Marcin Obara

Udostępnij przez: