Gospodarka

Założenia polityki gospodarczej na 2021

Jaki będzie nadchodzący rok dla finansów publicznych i dla polskiej gospodarki? Na to pytania starał się odpowiedzieć Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

Trwa dyskusja w Senacie na temat budżetu na rok 2021. Jakie są założenia Ministerstwa Finansów, aby wydobyć kraj z kryzysu wywołanego pandemią? – „Nadchodzący rok to będzie czas odbudowy zarówno dla finansów publicznych, jak i dla całej gospodarki. Oznacza to, że po roku 2020, w którym pandemia spowodowała pewną wyrwę w przychodach podatkowych, to w roku 2021 dochody z podatków będą się zwiększać” – mówił Łukasz Czernicki w wywiadzie dla „Jutro Polski”. – „Pierwsze dwa kwartały mogą być jeszcze trudne, naznaczone sytuacją epidemiologiczną. Wiele będzie zależało od tego, jak szybko uda nam się zaszczepić większość populacji. Jednak druga połowa roku, to powinien być już okres powrotu do normalności. Nasze działania budżetowe zakładają odbudowę podatków, ale jednocześnie nie będzie cięć w wydatkach. Uważamy, że wydatki sektora publicznego mogą być ważne w powrocie na ścieżkę wzrostu. To powinno nam dać deficyt w okolicach 82 miliardów złotych” – podsumował.

Na pytanie, jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej Czernicki ocenił, że Polska radzi sobie całkiem nieźle. – „Recesja, z jaką mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku, u nas będzie należeć do najpłytszych w Europie, będzie na trzecim miejscu zaraz po Litwie i Luksemburgu. Polska wydało sporo pieniędzy na ochronę przedsiębiorstw i miejsc pracy, więc nasz deficyt w roku 2020 był lekko powyżej średniej unijnej. Polski Instytut Ekonomiczny publikował dane, w których ukazywał, jak bardzo cofniemy się ekonomicznie przez pandemię. Polska jako jeden z nielicznych krajów cofnie się o siedem do ośmiu kwartałów. Są jednak takie państwa jak Grecja czy Hiszpania, które miały już przed pandemią duże problemy natury strukturalnej, mogą się cofnąć ekonomicznie nawet o kilkanaście lat” – wyjaśnił Czernicki.

Na pytanie o to, co stanie się głównym motorem dla rozwoju gospodarki w przyszłym roku, odpowiedział, że jeżeli miałby wskazać kierunki, w jaki należałoby kierować politykę gospodarczą, aby wyjść z pandemii obronną ręką, to po pierwsze nie zacieśniałby zbyt szybko wydatków publicznych. – „One są ważne, ponieważ zmniejszyły się wydatki sektora prywatnego. Konsolidacja fiskalna musi jeszcze poczekać. Drugim ważnym obszarem jest wzmocnienie inwestycji, które potrzebują zachęt. Warto wspomnieć o całym pakiecie Ministerstwa Finansów, którego centralnym punktem jest estoński cit. Będzie on wspierał inwestycje prywatne w najbliższym roku. Kolejnym zagadnieniem jest upraszczanie regulacji i mądra współpraca państwa z gospodarką, które odgrywają niezwykle istotną rolę w skali mikroekonomicznej” – dodał.

Do wysłuchania pełnego wywiadu zapraszamy na nasz kanał YouTube:

 

Udostępnij przez: