Polska

W Polsce największa na świecie fabryka baterii

Podwrocławska fabryka baterii do samochodów elektrycznych ma być największa na świecie. Koreański koncern LG, który jest właścicielem zakładów LG Energy Solutions, zamierza rozbudować zakład. Docelowo ma w nim znaleźć zatrudnienie nawet 10 tys. pracowników.

Jak pisze „Puls Biznesu”, już w tej chwili fabryka pod Wrocławiem jest największym zakładem w Europie, ma być na świecie. Spółka LG Energy Solutions (kiedyś LG Chem Wrocław Energy) „otrzymała decyzję o wsparciu czwartego etapu budowy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji”.

Periodyk cytuje Miłosza Marczuka, rzecznika Agencji Rozwoju Przemysłu, który mówi, że „kwota zadeklarowanych nakładów to 302,9 mln euro. Firma zobowiązuje się do zatrudnienia co najmniej 500 nowych pracowników do 31 grudnia 2022 roku”.

60 proc. potrzeb Europy z jednego zakładu

„W wyniku realizacji projektu całkowita kwota nakładów przekroczy 3,1 mld euro (14 mld zł), a zatrudnienie sięgnie nawet dziesięciu tysięcy miejsc pracy. Po zakończeniu czwartego etapu inwestycji na terenie zarządzanego przez ARP parku przemysłowego w Kobierzycach powstanie największa fabryka akumulatorów EV na świecie o możliwościach produkcyjnych na poziomie 100 GWh zaspokajająca około 60 proc. obecnego zapotrzebowania w Europie” – napisała w komunikacie cytowanym w artykule Agencja Rozwoju Przemysłu.

LG buduje największą fabrykę na świecie w Polsce

Ogłoszona rozbudowa fabryki LG Energy Solutions w Kobierzycach niedaleko Wrocławia to kolejny dowód na to, że akumulatory litowo-jonowe stają się naszym dobrem eksportowym. Już teraz jest to największy zakład w Europie wytwarzający baterie, a po rozbudowie, która będzie kosztowała blisko 303 mln euro, stanie się największym na świecie. Docelowo w Kobierzycach zatrudnienie znajdzie nawet 10 000 osób i mają tam powstawać akumulatory o pojemności 100 GWh rocznie. To tyle ile potrzeba do produkcji 2 mln samochodów Renault Zoe z bateriami o pojemności 50 kWh. Wystarczy zresztą wspomnieć, że jeszcze w 2019 roku, na całym świecie powstały baterie litowo-jonowe o pojemności 180 GWh.

I nawet jeśli te wartości wyglądają skąpo przy zapowiedziach Elona Muska, których chce w swoich zakładach w 2030 roku produkować rocznie baterie o pojemności nawet 3000 GWh, to trzeba pamiętać, że dzisiaj w Gigafactory w Nevadzie wspólnie z Panasonic’iem produkuje baterie o pojemności 30 GWh. Poza tym, inwestycja LG to nie jedyna fabryka baterii w Polsce, planowane są kolejne, między innymi przez firmę Umicore, która w Radzikowicach niedaleko Nysy buduje fabrykę komponentów do baterii dla samochodów elektrycznych. Belgijska spółka specjalizuje się w produkcji oraz utylizacji akumulatorów litowo-jonowych i planuje jeszcze jeden zakład niedaleko Konina.

Wygląda więc na to, że nawet jak nie uda nam się do 2025 roku wyprodukować polskiego elektrycznego samochodu, to i tak po świecie będą jeździć miliony samochodów elektrycznych, z bateriami pochodzącymi z Polski. Miejmy tylko nadzieję, że nie będą do nas później pokątnie wracać na utylizację.

Udostępnij przez: