Ważne

60% Polaków chce się zaszczepić

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia osób powyżej 70. roku życia. Seniorzy ze zrozumieniem podeszli do apeli rządu o zapisywanie się na szczepienia online, poprzez infolinię lub drogą sms-ową. Dzięki temu unikną osobistych wizyt w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Na 26 stycznia rząd zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów politycznych na merytoryczną debatę dot. realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Szczepionki dla każdego

Według rządowych informacji obecnie ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość do przyjęcia szczepionki.

– Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób, ale system który został stworzony pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób – powiedział Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu odpowiedzialny za szczepienia przeciw COVID-19. – Oznacza to, że brakuje nam wyłącznie szczepionek – dodał.

Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy, która gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkie kraje UE. Jednak wielkość dostaw nie pokrywa się z zapotrzebowaniem na szczepienia w Polsce.

– Pomimo tego, że dzisiaj nie mamy szczepionek i wolnych terminów, to wszystkie informacje, które zostawiacie Państwo za pośrednictwem infolinii, systemu sms czy strony internetowej gwarantują, że jak tylko pojawią się w Polsce szczepionki, będziemy zapraszać na konkretny termin szczepienia – powiedział minister Michał Dworczyk – Pracujmy nad tym wspólnie, żeby jeszcze więcej osób było gotowych się zaszczepić. Z punktu widzenia całego społeczeństwa jest to niezwykle ważne – dodał szef KPRM.

Apel o cierpliwość i rozwagę

Minister Michał Dworczyk zaapelował do przedstawicieli opozycji o wyjęcie realizacji programu szczepień poza bieżące spory polityczne.

– Rozmawiajmy o faktach i o wszystkich problemach, ale nie róbmy z tego eventów politycznych – powiedział minister Dworczyk. – Apeluję do opozycji: nie straszcie Polaków. Mamy wiele różnych tematów, w których możemy się spierać, ale ten temat wyjmijmy poza nawias politycznego sporu w Polsce – dodał.

W imieniu premiera zaprosił przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych na dyskusję merytoryczną dot. Narodowego Programu Szczepień. Jej początek zaplanowano na 26 stycznia na godz. 9.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Pełny raport i interaktywna mapa

Na stronie gov.pl/szczepimysie znajdziecie raport dotyczący osób już zaszczepionych. Zamieszczamy tam m.in. informacje o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. Znajdziecie tam również stan magazynu oraz liczbę dawek dostarczonych do poszczególnych punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

Aktualne informacje

Do tej pory w Polsce (stan na 25.01.2021 godz.10:00):

  • wykonano 70 1164 szczepień,
  • do punktów szczepień dostarczono 1 213 815 dawek szczepionki,
  • zutylizowano 1 905 dawek,
  • odnotowano 376 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Ponadto na 25 stycznia:

  • zaplanowano 27 711 szczepień populacyjnych w 2793 punktach medycznych,
  • szczepionki zostaną dostarczone do 5873 punktów medycznych.

Z kolei w ostatnim tygodniu stycznia 2021 r. zaplanowano 206 969 szczepień populacyjnych.

Udostępnij przez: