Społeczeństwo

Polacy wyprodukowali ekologiczne rajstopy

Polski producent z branży pończoszniczej “Gabriella” wprowadza jako pierwszy na świecie nową linię – innowację na globalną skalę. Jako pierwsza firma na świecie produkuje rajstopy wykonane w 100% z przędz posiadających certyfikat Global Recycling Standard. Podczas produkcji zużywa się o 90% mniej wody i emituje o 80% mniej CO2 do atmosfery.

Polska firma „Gabriella” jako pierwsza na świecie marka zastosowała technologię produkcyjną, dzięki której rajstopy są wykonane w 100% z przędz posiadających certyfikat Global Recycled Standard. Co więcej, polskiej firmie rodzinnej, która w fabryce w Łodzi co miesiąc produkuje milion par rajstop, pończoch i skarpetek damskich i sprzedaje je w ponad 50 krajach na świecie, w nowej linii „now!” udało się ograniczyć zużycie wody w procesie produkcyjnym o 90% i emisję CO2 do atmosfery o 80%. Zrezygnowano także z etapu opierania przy produkcji większości rajstop, pończoch i skarpetek dotychczas produkowanych przez Gabriellę, co pozwoliło na oszczędność 40% wody zużywanej w standardowym procesie produkcyjnym.

Produkcja to nie wszystko – Gabriella zmieniła także sposób pakowania produktów. Firma pozbyła się foliopaków w wysyłce e-commerce, zastępując je pudełkami, które są tekturowe i w pełni nadają się do recyclingu. Są pkowane w kompostowalny odpowiednik powstały na bazie PLA, czyli włókna w 100% wykonane z cukrów roślinnych, w tym przypadku z kukurydzy. A papier w opakowaniu pochodzi z materiałów odzyskanych (FSC). W opakowaniach umieszczona jest też informacja o tym, jak prawidłowo przygotować je do recyklingu przed wyrzuceniem. Dzięki temu każdy element pudełka, zyskuje drugie życie.

Marka Gabriella podkreśla, że linia powstała nie jako ciekawostka, a przede wszystkim po to, by w przyszłości stać się jej głównym asortymentem.

– Zrównoważony rozwój to wyzwanie, które stoi przed całym współczesnym światem, a szczególnie przed branżą odzieżową. W Gabrielli zmiany zaczynamy od siebie, nie kiedyś, teraz. Wymaga to inwestycji, ale nie ma bardziej właściwej lokaty niż dbałość o środowisko. Linia now! powstała nie tylko jako alternatywa dla tradycyjnych produktów pończoszniczych, ale przede wszystkim po to, by z czasem stać się głównym asortymentem marki. To pierwszy krok do dużych zmian. Mam poczucie, że now! wyznacza kierunek naszej firmy, ale także otwiera nowy rozdział w historii pończosznictwa, czy w ogóle mody odpowiedzialnej wobec środowiska – mówi Sebastian Krajda, Brand Manager Gabrielli.

Udostępnij przez: