Ważne

Premier z opozycją o Narodowym Programie Szczepień

Rząd jest otwarty na merytoryczne rozmowy dotyczące programu szczepień. Dyskusja na temat walki z koronawirusem i planu szczepień powinna odbywać się ponad podziałami. Dlatego szef polskiego rządu spotkał się, w formie wideokonferencji, z przedstawicielami kół poselskich. Szczepionka przeciw COVID-19 i duża grupa zaszczepionych Polaków to szansa na szybki powrót do normalności.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapraszając w poniedziałek przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych i sił politycznych podkreślił, że rząd jest otwarty na każdą rozmowę dotyczącą szczepień i przyjmie każdą dobrą merytoryczną radę.

Szef kancelarii premiera zaapelował „do wszystkich polityków w Polsce, żeby sprawę Narodowego Programu Szczepień wyjąć z bieżącej polityki”.

Wszyscy powinniśmy zrobić, ile możemy, żeby ten proces postępował w sposób zaplanowany, harmonijny i żeby nie straszyć Polaków, nie wprowadzać poczucia niepewności, bo to może się przełożyć na zniechęcenie do szczepień — powiedział.

Zdrowie i życie obywateli – ponadpartyjny cel

Na spotkaniu w sprawie Narodowego Programu Szczepień byli obecni reprezentanci wszystkich klubów i kół parlamentarnych. Podczas spotkania rząd omówił bieżącą sytuację dotyczącą szczepień oraz odpowiedział na pytania i wątpliwości przedstawicieli opozycji. Podczas dyskusji pojawiły się propozycje dotyczące zaszczepienia osób leczonych onkologicznie. Rząd podda analizie te postulaty.

Do końca marca zaszczepimy 3,1 mln osób

Polska pozyskuje szczepionki w ramach wynegocjowanej przez Komisję Europejską umowy. Dokument gwarantuje solidarny podział szczepionek pomiędzy wszystkimi krajami Unii Europejskiej. Ograniczenie dostaw szczepionki przez koncern Pfizer wpłynęło na harmonogram szczepień nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Harmonogram szczepień musiał zostać dostosowany do zmniejszonej dostępności dawek w nadchodzących tygodniach.

– Wszyscy stawiamy sobie ten sam cel – sprawne zaszczepienie największej części populacji w naszym kraju – podkreślił po spotkaniu minister Michał Dworczyk. 

Priorytetem – bezpieczeństwo pacjentów

Trwają już szczepienia drugą dawką przeciw COVID-19. Rząd od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień kierował się bezpieczeństwem pacjenta. Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę, mają gwarancję zaszczepienia drugą dawką. Podjęliśmy odpowiedzialną decyzję – każda dostawa jest dzielona na dwie części. Pierwszą dostarczamy do punktów szczepień i jest podawana pacjentom, druga część czeka w Agencji Rezerw Materiałowych.

Aktualne informacje

Do tej pory w Polsce (stan na 26.01.2021 godz. 10:30):

  • zaszczepiono 776 987 pacjentów
  • dostarczono 1 225 455dawek szczepionki (do punktów dostarczono już 647 325 dawek, a w magazynach jest 396 885 dawek na drugie szczepienie)
  • zutylizowano 2 335dawek
  • odnotowano 435 niepożądanych odczynów poszczepiennych 

Pełny raport i interaktywna mapa

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępny jest szeroki raport dotyczący szczepień w naszym kraju. W raporcie zamieszczamy informacje m.in. o liczbie wykonanych szczepień – z podziałem na województwa, płeć oraz wiek. A także stan magazynu oraz liczbę dawek dostarczonych do punktów. Dane są aktualizowane raz dziennie.

Udostępnij przez: