Gospodarka

Światowy dług publiczny to 98% PKB!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy w opublikowanym w czwartek Monitorze Fiskalnym poinformował, że globalny dług publiczny osiągnął w 2020 roku 98 proc. PKB, ponieważ rządy przeznaczyły blisko 14 bln dolarów na wsparcie gospodarek. Wezwał też do podtrzymania tych nakładów.

Wsparcie państw dla gospodarek ze względu na kryzys, wywołany pandemią koronawirusa, objęło 7,8 bln USD bezpośrednich pakietów finansowych oraz 6 bln dol. pożyczek, gwarancji i inwestycje w papiery dłużne.

Od opublikowania poprzedniego Monitora Fiskalnego MFW wartość pakietów pomocowych rządów wzrosła o 2,2 bln dolarów.

MFW zaapelował o kontynuowanie polityki wspierania gospodarek do czasu, gdy ich ożywienie będzie solidne i trwałe.

We wpisie na blogu MFW, opublikowanym wraz z Monitorem, przedstawiciele Funduszu napisali, że akcja szczepień przeciwko Covid-19 “jest dobrem publicznym, które ratuje ludzkie życie i docelowo uratuje też środki podatników we wszystkich krajach”.

“Im szybciej skończy się pandemia, tym szybciej gospodarki wrócą do swego normalnego stanu, a ludzie będą potrzebować w mniejszym stopniu rządowego wsparcia” – napisano w blogu.

MFW ostrzega od kilku miesięcy przed zbyt wczesnym wycofywaniem programów pomocowych dla gospodarek, wprowadzonych przez poszczególne państwa w reakcji na pandemię, pozwalają one bowiem uniknąć fali bankructw i bezrobocia.

Udostępnij przez: