Ważne

Dodatkowe środki na onkologię

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii – mówił w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Profesjonalizacja służby zdrowia

W Światowym Dniu Walki z Rakiem szef rządu podkreślał, że na choroby nowotworowe zabierają ponad 100 tys. Polaków co roku.

Poinformował, że w czwartek odbył rozmowy ze specjalistami w kontekście różnych obszarów działania onkologii.

Krajowa Sieć Onkologiczna ma zdecydowanie poprawić jakość leczenia w obszarze walki z rakiem i to na wszystkich etapach — zapewniał Morawiecki.

Niemalże podwoiliśmy wydatki na onkologię w ciągu ostatnich 5-6 lat i nie będziemy szczędzili siły i środków nadal, żeby profesjonalizować naszą służbę zdrowia w obszarze onkologii, bo to jest dla państwa polskiego absolutny priorytet — dodał szef rządu.

Dodatkowe środki na walkę z rakiem

Będziemy dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem; niezależnie od epidemii koronawirusa cała służba zdrowia stale podlega zmianom, które mają zapewnić m.in. lepszy dostęp do specjalistów – powiedział w czwartek w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach premier Mateusz Morawiecki.

W Światowym Dniu Walki z Rakiem Morawiecki zapewnił, że na onkologię trafią dodatkowe środki.

Rozmawialiśmy dzisiaj także o tarczy dla sektora walki z rakiem i na pewno będziemy tutaj dalej kierowali dodatkowe środki na walkę z rakiem — powiedział premier na konferencji prasowej.

Dodał, że rozmowy dotyczyły też sprawy Krajowej Sieci Onkologicznej, która – jak mówił – ma pozwolić na wymianę doświadczeń oraz na dbanie i nadzór nad jakością procesu leczenia.

Niezależnie od tego stanu epidemii również cała służba zdrowia, która działa w pozostałych obszarach stale podlega zmianom, które mają zapewnić lepszy dostęp do specjalistów, widoczną poprawę tego dostępu do specjalistów, także wykorzystanie wszelkich technik i procedur cyfrowych — mówił premier.

Zaznaczył, że „patrzenie na leczenie z pespektywy pacjenta to to, czego wszyscy oczekują”. Wskazał, że właśnie „perspektywa pacjenta jak klamra spina wszystkie zmiany”, jakie rząd wprowadza.

Nie są to zmiany dla lekarzy, nie są to zmiany dla szpitali, to są zmiany dla ludzi, dla was, dla pacjentów, po to, by jak najmniej ludzi na tę straszną chorobę odchodziło i byśmy mogli stosować możliwie najlepsze, na światowym poziomie metody skutecznego leczenia w procesach leczenia nowotworów — podkreślił premier.

Projekt ustawy

Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe; ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 – zapowiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podjęliśmy decyzję o tym, żeby pilotaż przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który ten pilotaż przekuje już na rozwiązanie systemowe — oświadczył Niedzielski na konferencji prasowej w Kielcach.

Jak zaznaczył, ustawa wejdzie w życie z 1 stycznia 2022 r. tak, by ośrodki włączone do sieci „mogły się przygotować na bycie i spełnianie standardów”.

Bo do tej sieci nie może trafić byle kto, mówiąc kolokwialnie, muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe — powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia zaznaczył, że „te wskaźniki, te mierniki (…) będą podstawą kwalifikacji do sieci onkologicznej na różnych poziomach”; jak podkreślił, będą tutaj obowiązywały trzy poziomy referencyjności.

Realna opieka nad pacjentami onkologicznymi

Krajowa Sieć Onkologiczna zapewni powstanie realnej opieki nad pacjentami, zapewni pełną koordynację i kompleksowość – podkreślił w czwartek dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź.

Profesor, na wspólnej konferencji prasowej w Kielcach z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, przypomniał, że w 1906 r. został zawiązany Polski Komitet do Zwalczania Raka, a w 29 maja 1932 r. prezydent Ignacy Mościcki i Maria Skłodowska-Curie otworzyli Polski Instytut Radowy.

Ocenił jednak, że to powstanie Krajowej Sieci Onkologicznej jest najważniejszym wydarzeniem w historii polskiej onkologii.

Dzisiaj, po dwóch latach pilotażu, rozpoznania bojem idei Krajowej Sieci Onkologicznej, uważam, że jest najważniejszy dzień polskiej onkologii — mówił Góźdź.

Powstaje realna opieka nad pacjentami onkologicznymi. Pacjent przestaje być wolnym elektronem, który krąży w błędnym systemie. Jest pełna koordynacja, kompleksowość i wiwisekcja jakościowa. Na tym wszystkim zyskuje pacjent — dodał profesor.

Udostępnij przez: