Gospodarka

Polska nadrabia w kryzysie dystans do najbogatszych krajów

Podobnie jak w czasie ostatniego kryzysu finansowego, Polska także w trakcie tego kryzysu nadrabia dystans jeśli chodzi o dochody. W relacji do lidera technologicznego na świecie, czyli USA, Polska przekroczyła szklany sufit, czyli 50 proc. jeśli chodzi o poziom dochodów i produktywności. Na koniec 2020 r. dystans mierzony w dolarach zmniejszył się poniżej 10 tys. dolarów liczony jako PKB per capita, a 5 lat wcześniej wynosił 13 tys. dolarów.

Szef  Polskiego Funduszu Rozwoju powiedział, że “według rządowej strategii do 2020 r. Polska miała osiągnąć cel, czyli 75 proc. średniej unijnej pod względem PKB per capita, ale w ubiegłym roku doszliśmy już do 77 proc. Pomimo pandemii w ostatnich latach Polska nadrobiła 8 pkt proc. do średniej unijnej licząc PKB per capita wg parytetu siły nabywczej – powiedział w piątek Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju…. Połowa ze 180 mld zł przeznaczonych na walkę z kryzysem to środki bezzwrotne”. – Będziemy w gronie krajów gdzie spadek PKB był najniższy, a jednocześnie wartość pakietu stymulacyjnego nie była największa, a lepiej ukierunkowana i w większym stopniu bezzwrotna. (…) Pomimo pandemii sytuacja firm i gospodarstw domowych się poprawiła patrząc np. na relację depozytów i kredytów, ale kosztem tego, że to państwo przejęło dług na siebie. Ten koszt, czyli ok. 8 proc. PKB, pojawił się po stronie zadłużenia sektora finansów publicznych.

Ale najważniejsze, że rynek pracy i firmy wychodzą w dobrej kondycji z kryzysu, co pozwala liczyć na dobre wyniki w ciągu najbliższych dwóch lat. Dobra koniunktura, której spodziewamy się w ciągu dwóch lat umożliwi też łatwiejsze zejście z deficytem i obniżenie poziomu długu w relacji do PKB…

Jesteśmy dość optymistyczni, jeśli chodzi o perspektywy wzrostu na kolejne trzy lata. Wydaje się, że gospodarka będzie się teraz naprawdę rozpędzała, w tym roku i w 2022, 2023 osiągając tempo wzrostu w tych latach powyżej 5 proc., przy odbiciu inwestycji na przełomie tego i przyszłego roku…
Jesteśmy też gotowi jako Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju do dalszych działań antykryzyowych, ale na pewno też chcemy zaakcentować, że w kolejnych latach będzie pewnie mniej wsparcia antykryzysowego, a bardziej nasze działania będą ukierunkowane na pobudzenie inwestycji, na działania prorozwojowe”.

Udostępnij przez: