Ważne

30-lecie V4

Spotkanie prezydentów Polski, Słowacji, Czech i Węgier we wtorek w Juracie zainauguruje obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej – powiedział PAP prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Tematem debaty liderów V4 będzie m.in. energetyka i odbudowa gospodarki po pandemii – dodał.

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpocznie się we wtorek około południa od ceremonii oficjalnego powitania prezydentów Milosza Zemana, Janosa Adera i Zuzany Czaputovej przez głowę polskiego państwa. Andrzej Duda będzie gościł prezydentów Czech, Słowacji i Węgier w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie.

Bogaty plan szczytu

We wtorek prezydenci wezmą udział w pierwszej sesji plenarnej zatytułowanej „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”. Po jej zakończeniu odsłonią tablicę pamiątkowej z okazji 30-lecia V4.

We wtorek popołudniu prezydenci zabiorą głos podczas drugiej sesji plenarnej poświęconej kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19. W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. „Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”

Po zakończeniu szczytu w środę odbędzie się konferencja prasowa prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej podsumowująca jubileuszowe obrady.

Szczerski zaznaczył, że jubileuszowy szczyt V4 będzie pierwszym międzynarodowym spotkaniem Andrzeja Dudy w tym roku.

Szczyt odbędzie się na terenie prezydenckiej rezydencji w Juracie, co umożliwia zapewnienie ścisłego reżimu sanitarnego w dobie pandemii koronawirusa — dodał minister.

Jak zauważył „szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej”. Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Grupie

Trzy robocze sesje

Szczerski zaznaczył, że Grupy Wyszehradzka odegrała bardzo istotną rolę w drodze Polski, Czech, Słowacji i Węgier do Unii Europejskiej, a dziś odgrywa bardzo istotną rolę jako jedno miejsce koordynacji stanowisk naszych państw, szczególnie dotyczących polityki europejskiej.

Prezydenci, którzy spotykają się corocznie, tym razem będą debatować w trakcie trzech roboczych sesji, których tematami jest po pierwsze miejsce Grupy Wyszehradzkiej w kontekście polityki europejskiej, euroatlantyckiej i globalnej, szczególnie w relacjach z Chinami, Stanami Zjednoczonymi, Rosją i w ramach Unii Europejskiej — powiedział Szczerski.

Jak dodał, tematem pierwszej sesji plenarnej z udziałem prezydentów będzie pozycja Grupy Wyszehradzkiej 30 lat po jej utworzeniu, w kontekście wyborów prezydenckich w USA, polityki europejskiej czy wydarzeń w Rosji.

Prezydenci podzielą się opiniami na temat tych wydarzeń, omówią stanowiska swoich państw w tym szerszym, politycznym kontekście — dodał minister.

Drugim tematem obrad przywódców V4 będą skutki pandemii koronawirusa w wymiarze społecznym i gospodarczym oraz strategia odbudowy gospodarki, planowanych inwestycji publicznych – szczególnie w kontekście Inicjatywy Trójmorza oraz w kontekście unijnego Funduszu Odbudowy — poinformował.

Ważnym elementem odbudowy gospodarek naszej częściej Europy po pandemii będą duże inwestycje publiczne i o tym należy rozmawiać także w szerszym wymiarze, nie tylko krajowym — dodał prezydencki minister.

Trzeci temat debaty prezydentów to kwestie energetyczne.

Po pierwsze chodzi o sprawę dywersyfikacji i budowania bezpieczeństwa energetycznego w naszej części Europy, a z drugiej strony chodzi o kwestię transformacji energetycznej, klimatu i tego, co wiąże się z Zielonym Ładem europejskim. Prezydenci omówią, jak każde z naszych państw buduje swój mix energetyczny, w jaki sposób chcemy zrealizować cele redukcyjne przyjęte w ramach UE — powiedział Szczerski.

Wymiana informacji o strategiach

Jak zauważył, w tych trzech obszarach każde z państw V4 ma swoją specyfikę.

Prezydentowi zależało, by ta dyskusja posłużyła wymianie opinii, ale także wymianie informacji o strategiach poszczególnych państw — mówił Szczerski.

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w formacie przejmą Węgry.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.

Udostępnij przez: