Ważne

Rozwój gospodarczy = czyste powietrze i lepsza jakość życia

Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli m.in. jakość środowiska naturalnego i czyste powietrze – to nie może być dobro rzadkie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że na promocję programu “Czyste powietrze” trafi do gmin 100 mln zł.

Szef rządu w poniedziałek brał udział on-line w konferencji w Świętochłowicach (woj. śląskie) nt. udziału gmin w promocji programu antysmogowego “Czyste powietrze”.

Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.

“Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze” – powiedział. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim.

Mateusz Morawiecki ocenił, że uruchomiony dwa lata temu program “Czyste powietrze” to rewolucja w polityce środowiskowej. Zwrócił uwagę, że docelowo ponad 100 mld zł ma być zainwestowane w termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

“Już teraz 200 tys. gospodarstw domowych uczestniczy w programie +Czyste powietrze+. To pół miliona osób, które będą mogły korzystać z bezpieczniejszego i bardziej przyjaznego dla środowiska ogrzewania” – podkreślił.

Szef rządu dodał, że program nabiera rozpędu i jest on też upraszczany. Zachęcił samorządy do aktywnego w nim uczestnictwa.

Poinformował, że zdecydowano o przeznaczeniu 100 mln zł na promocję tego programu w gminach. Z tych pieniędzy mają powstać m.in. punkty konsultacyjne dla mieszkańców.

Udostępnij przez: