Ważne

Szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej konsoliduje region

Dziś w Juracie na Helu rozpoczęło się spotkanie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej: Milosza Zemana (Czechy), Janosa Adera (Węgry) i Zuzany Czaputovej (Słowacja) i Andrzeja Dudy (Polska), który konsoliduje region Europy Środkowo-Wschodniej w czasach pandemii i pomoże myśleć o przyszłej współpracy w czasach odbudowy gospodarki po COVID-19.

Zainaugurowano tym samym obchody 30-lecia tzw. “formatu V4”. Polska od 01.07.2020 do 30.06.2021 sprawuje prezydencję w Grupie. Później przewodnictwo przejmą Węgry.

Tematem sesji plenarnej “30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”, a w kolejnej będą mówić o kwestii odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19.

W środę przed południem odbędzie się trzecia sesja pt. “Bezpieczeństwo energetyczne i polityka klimatyczna”. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział, że “szczyt inauguruje serię wydarzeń, które będą związane z obchodami 30. rocznicy utworzenia Grupy Wyszehradzkiej, które miało istotne znacznie szczególnie w kontekście integracji europejskiej”.

Grupa Wyszehradzka (V4) jest nieformalną regionalną formą współpracy: Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to prezydenci Polski – Lech Wałęsa i Czechosłowacji – Vaclav Havel oraz premier Węgier József Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację określającą cele i warunki współpracy. Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.

Udostępnij przez: