Ważne

Morawiecki: Polska wraca na ścieżkę dynamicznego wzrostu

“Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej – według Komisji Europejskiej – Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego” – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki. “W tym roku nasz kraj wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu. Dzięki odpowiedzialnej polityce fiskalnej według European Commission Polska ma aktualnie solidne fundamenty przyszłego wzrostu gospodarczego” dodał premier.

Szef rządu podkreślił, że “zewnętrzni obserwatorzy określają nasze fundamenty jako bardzo solidne. My na tych fundamentach chcemy budować bezpieczną przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Ma temu służyć program Nowego Ładu gospodarczego i społecznego, który wkrótce zaprezentujemy. Wszystkich nas czeka jeszcze wiele pracy, ale w tym roku Polska wróci na ścieżkę dynamicznego wzrostu”.

Komisja Europejska w ubiegłym tygodniu przekazała, że prognozuje, iż w 2021 r. PKB Polski wzrośnie o 3,1 proc., podczas gdy jeszcze jesienią szacowała wzrost o 3,3 proc. Według danych KE recesja w Polsce w zeszłym roku była jedną z najniższych w Unii Europejskiej. W 2020 r. PKB Polski spadł o 2,8 proc., tymczasem jesienią prognozowano, że polska gospodarka zmniejszy się 3,6 proc.

Komisja Europejska prognozuje, że w 2022 r. PKB Polski wzrośnie o 5,1 proc. Według szacunków inflacja w 2021 r. w Polsce wyniesie 2,3 proc., a w 2022 r. będzie to 2,9 proc. Zdaniem KE w 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 3,7 proc.

Zdaniem analityków Komisji polska gospodarka odbiła się silnie w trzecim kwartale po gwałtownym spadku aktywności gospodarczej w pierwszej połowie 2020 roku.

Udostępnij przez: