Polska

Belka: “Jesteśmy wysoko. Na miejscu premiera też bym się chwalił”

“Jedynymi krajami Unii Europejskiej, które nie wpadły w recesję, są Irlandia i Litwa, ale my i tak jesteśmy wysoko. Uważam, że jest naprawdę nie najgorzej. Gdybym był na miejscu premiera, też bym się chwalił” – powiedział w poniedziałek były premier lewicy Marek Belka w rozmowie z dziennikarką “Super Expressu”.

“Teraz taka sytuacja, że spadek PKB o 2,8% nas cieszy. Nasz rząd nie próbował wymyślić koła, tylko naśladował inne kraje Unii – czyli prowadził właściwą politykę. Politykę bardzo ekspansywną pieniężnie i fiskalnie. W normalnych czasach włos by się na głowie jeżył, ale to nie są normalne czasy” – dodał były szef rządu.

Belka pytany, co to znaczy dla statystycznego Polaka, odparł, że “jeśli jest pracobiorcą, to trzeba powiedzieć, że stopa bezrobocia wzrosła w umiarkowany sposób. To jest sukces. Tak zresztą jest w całej Europie. To co może zaskakiwać to to, że płace zachowują się tak jakby nie było pandemii i recesji. Natomiast gdybym był przedsiębiorcą, a szczególnie drobnym przedsiębiorcą, to zachowywałbym się tak, jak wielu z nich, czyli w rozpaczliwy i desperacki sposób. Niektóre gałęzie gospodarki bardzo ucierpiały i podejrzewam, że w dalszym ciągu będą na minusie” .

Udostępnij przez: