Ważne

USA podtrzymują sankcje wobec NORD-STREAM2

„Prezydent Biden jednoznacznie stwierdził, że Nord Stream 2 jest złym projektem ponieważ dzieli Europę, naraża Ukrainę i Europę środkową na manipulacje ze strony Rosji i jest sprzeczny z określonymi przez samą Europę celami w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że administracja nowego amerykańskiego prezydenta przygląda się działaniom podjętym w trakcie realizowania inwestycji.

„Sankcje są jednak jednym z wielu narzędzi, które mogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Będziemy prowadzić konsultacje z naszymi sojusznikami i partnerami ale nasze stanowisko w tej sprawie pozostaje niezmienione” – zapewniła rzeczniczka amerykańskiego prezydenta.

Stany Zjednoczone podtrzymują sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2. i oceniają projekt jako niekorzystny dla Europy.  Rzeczniczka Bidena – Jen Psaki oświadczyła, że stanowisko Białego Domu w sprawie Nord Stream 2 jest jednoznaczne i niezmienne.

W 2019 roku Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na firmy budujące Nord Stream 2, a w 2020 roku zaostrzyły rygory. Nie wiadomo, jaki jest faktyczny stan prac, ponieważ pod presją amerykańskich sankcji ze współpracy z Rosją wycofała się norweska firma certyfikująca. Budowie drugiej nitki Gazociągu Północnego, prowadzonego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, sprzeciwiają się między innymi: Polska, Ukraina, kraje bałtyckie i Stany Zjednoczone. Eksperci ostrzegają, że inwestycja ta zagraża bezpieczeństwu Unii Europejskiej i wzmacnia monopol Rosji na dostawy surowców energetycznych.

Udostępnij przez: