Ważne

Premier: Możemy szczepić 10 mln miesięcznie

Zbudowaliśmy infrastrukturę, która jest zdolna do szczepienia co najmniej 10 mln ludzi miesięcznie. A więc 2/3 lub całość populacji mogłaby zostać zaszczepiona w 2-3 miesiące. Niestety czekamy na dostawy dawek różnych firm, które to dostawy są uzależnione od mówiąc delikatnie, nienajlepszej umowy wynegocjowanej przez Komisję Europejską z tymi dostawcami – powiedział premier Morawiecki.

Szczepienia są obecnie kluczowe, aby poprawić sytuację epidemiczną w kraju. Szef rządu podkreślił, że dostawy szczepionek zostały ustalone na poziomie Unii Europejskiej. Przypomniał, iż system Narodowego Programu Szczepień ma znacznie większe możliwości, niż wynika to z liczby dostarczanych szczepionek.

Dotychczas przeprowadzono w Polsce ponad 2 miliony 159 tysięcy szczepień przeciw COVID-19, a przeszło 658 tysięcy osób przyjęło dwie dawki szczepionki. Zaszczepieni zostali pracownicy i pensjonariusze domów pomocy społecznej. Obecnie są szczepieni seniorzy powyżej 70. roku życia oraz nauczyciele. Wcześniej byli szczepieni pracownicy placówek medycznych, ale nie wszyscy z grupy zero otrzymali szczepionkę.

Udostępnij przez: